Лечение на акне (3. тема)

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

S_D_ani
Posts: 1
Joined: Fri Feb 01, 2013 8:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby S_D_ani » Fri Feb 01, 2013 8:39 pm

Здравейте ! Приемам роакутан от 2 месеца ,по 20мг сутрин и 10 вечер.На 22 години съм ,тежа 49кг,висока съм 163. Първият ми въпрос е каква козметика трябва да използвам по време на приема.В смисъл ,че дерматологът ,който ми го изписа и ми каза да се мажа със Зинерит вечер,а на втория месец вместо Зинерит ми каза да ползвам едно кремче на Авен. Почиствам си лицето с гел на Лирак и използвам хидратиращ крем на Нукс.Друга дерматоложка обаче ми каза ,че това е погрешно и се опита да ми побута гелове и кремове ,които да си купя от нея.Така,че имам нужда от безпристрастен съвет. Вторият ми въпрос е свързан с това,че искам да пия 4 месеца хапчетата и да преустановя приема.Кръвните ми изследвания за сега са добре ,но имам болки в ставите ,а и тератогенното действие ме плаши изключително много (все пак искам да имам деца,пък било то и пъпчива).Въпросът ми е какви може да бъдат последиците от преждевременното спиране ?Благодаря предварително !

Отговор от Булгарикус: вижте какво писах в предните отговори на другите жени, за да не се повтарям. Преждевременното спиране води до неизлекуване. Или курсът се довършва или изобщо не се почва. По време на лечение не бива да се ползват никакви мазила и ходратиращи кремове. Целта на лечението е изсушаването, защо Ви е да овлажнявате кожата, която чрез това лечение се опитвате да изсушите. Има един крем, един вид маска - анефуг, той не овлажнява и прикрива белещата се кожа. При Вас, като жена е по-трудно, защото в България обикновенно гримът е почти задължителен и хем искате да се излекувате, хем колкото повече се мажете, толкова повече ще си вредите на кожата при това лечение. Да повторя: няма нужда от никакви гелове и кремове по време на лечението за лицето, за ръцете можете да ползвате обикновен мазен крем, а за устните - овлажнител.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby Bulgaricus » Sat Feb 02, 2013 2:41 pm

Отговорил съм на всички в темите им. При нови въпроси, моля, като нов отговор пишете.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

theraphlu
Posts: 2
Joined: Mon Jan 28, 2013 9:07 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby theraphlu » Mon Feb 04, 2013 9:50 pm

Здравейте отново bulgaricus,

Първо, благодаря ви за изчерпателния отговор на предния ми пост. Направих си въпросните "по-пълни" чернодробни изследвания, като резултатите са в прикачената снимка.
izsledvaniq.jpg
(227.39 KiB) Not downloaded yet

Както се вижда, някои показатели са в норма, други не. Бихте ли могли да ми помогнете с разчитането на резултата?
В момента приемам доза от 60мг/ден. По мои сметки, ако поддържам тази доза, до края на лечението (след 3 месеца и половина ще станат 6 пълни месеца от започването) ще достигна точно дозата от 120мг/кг тегло. В предни ваши постове прочетох, че това е стандартната препоръчителната доза за периода на лечение. Смятате ли че това е достатъчно и достатъчно малка ли е вероятността от рецидив при такава доза? Благодаря ви предварително.

Отговор от Булгарикус: максималната кумулативна доза е 120 до 150 мг на кг тегло, така че има още малко накъде да се върви. Не знам как са Ви симптомите при тази 60 милиграмова доза и не мога да преценя, дали за Вас тя трябва да се вдигне на 80 или да остане така. Изследванията Ви са все още като цяло в норма, трябва да намалите животинските мазнини, можете да ги замените с рибени продукти. Даже е добре да го направите. Другите препоръки за храна без глутамин и да не пиете алкохол са Ви известни, ако намалите мазнините би трябвало да се върнете в нормата за около 3 месеца. Все пак има минимална опасност да имате или да сте имали хепатит - В или С, ако само в резултат на лечението Ви са се повишили показатели, които преди това са били добре. Пак да напомня, че в такива случаи не трябва да се пестят пари за специални изследвания, защото има реална опасност, колкото и малка да е тя. От значение са повишенията в триглицеридите, общия билирубин и холестеролът.

perejogin
Posts: 12
Joined: Fri Mar 08, 2013 9:31 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby perejogin » Fri Mar 08, 2013 9:59 pm

Здрасти на всички. Честит празник на дамите във форума. Да са живи и здрави и много щастливи. Булгарикус, благодаря ти за помощта, която раздаваш така щедро на закъсалите с тая гадна болест. Аз също пия изотретиноин. Висок съм 173 см.,около 75 килограма. Пия го от два месеца и половина, отначало 2 по 20мг., от около месец пия 2 по 30 мг. Ефект има, няма спор. Това, което ме интересува е следното: веднага, когато почнах приема на по-високата доза устните ми се нацепиха много здраво в двата края на устата. Не това ме притеснява, а факта, че кожата ми в района на тия два края започна и тя да са цепи, почервеня леко и започна да се лющи и понасърбява. На светло не изглежда много добре. Иначе засега кръвните ми показатели са окей. Та въпроса ми е - този страничен ефект вижда ли ти се нормален. Освен това ми се налага да пия някаква хранителна добавка от касис, защото от хапа ми пада хемоглобина. Финландска - feromax. Тя ме държи горе-долу в нормите. Мисля да си купя този крем от алое вера, макар че той едва ли ще успее да скрие тия люспи. И един съвет към тези, на които хапа им качва холестерола - яжте сутрин по три белени ябълки - помага. Имам го черно на бяло в кръвните си изследвания. Пектина чисти лошия директно.

Предварително благодаря за отговора.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby Bulgaricus » Sat Mar 09, 2013 11:29 pm

Здравейте,

за нацепените устни, трябва да ползвате овлажнител за устни. Има безцветни и неутрални такива, иначе ще кървите като вампир.
Можете алоето да ползвате за регенерация или точно на тези места слабо нанесен крем за лице.
Да, нормален е.
Може да пиете 300 мг бавнодействащо витамин С с цинк на СеТеВе. Почти никой го няма, трябва да си го поръчате някъде, не всемайте повече милиграми. Можете да го пиете по време на цялото лечение по една капсула сутрин.
За ябълките сте прав и все пак това не е паушална препоръка за всеки, който иска да отслабва няма да си помогне с ябълки и е по-добре да са разпределени през деня.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

perejogin
Posts: 12
Joined: Fri Mar 08, 2013 9:31 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby perejogin » Sun Mar 10, 2013 2:54 pm

Много благодаря. За ябълките просто споменах за тези, които се притесняват от покачването на лошия холестерол, а не за тези, които искат да отслабват ( това пък въобще не ми е минавало през ума). Витамина на СеВеТе го имало навсякъде из аптеките. Ще го купя. Алоето съм го поръчал от Германия и докато дойде ще карам на плацикане с водичка. Акнето ми не е от най-тежкото и е предимно по гърба, но е много дразнещо и след като съм се хванал да се лекувам ще гледам да изкарам поне 4 месеца. Последно - лющенето на кожата около устата и най-вече под долната устна, както е при мен, остава до края на лечението, а не е някакъв етап, който преминава по някое време.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby Bulgaricus » Sun Mar 10, 2013 3:23 pm

При почти всички преминава лющенето. 4 месеца е твърде кратък период и опасността от рецидив е много голяма.ЦеТеБе-то го има, но в 500 и в 600 мг, а не в 300, гледайте да не купите по-голямото.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

perejogin
Posts: 12
Joined: Fri Mar 08, 2013 9:31 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby perejogin » Mon Mar 11, 2013 11:15 am

ОК, мерси. Намерих го по 300мг. с цинк по 5мг. За моите 75кг. ще ми трябва кумулативна доза от 9000, за да направя 120 на кг. Значи до юни вкл. Ще се пробвам. Някъде имаше вече отговор, но пак да питам, ако има рецидив възможен ли е втори курс и колко време след първия може да се почне? И има ли пряка връзка между степента на тежест на заболяването и възможността за рецидив особено ако са спазени всички важни условия - двукратен прием, подходяща доза, без всякви мазила?

perejogin
Posts: 12
Joined: Fri Mar 08, 2013 9:31 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby perejogin » Mon Mar 11, 2013 11:57 am

И още нещо - рецидива, ако има такъв, отново ли е повсеместен на преди засегнатите места или е възможно отделни участъци да са се излекували? Междудругото, четох че над 120 на кг. и над 6 месеца нямало голяма полза. Но предполагам, че всичко е индивидуално.

Поздрави,


Отговор от Булгарикус: Рецидивът може да е повсеместен, но това е сравнително рядко срещано. В повечето случаи се запазват малък брой пъпки. Дозата е индивидуална и се предписва от лекар.

Viktig
Posts: 9
Joined: Sun Jan 27, 2013 5:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby Viktig » Tue Apr 02, 2013 10:59 am

Привет на всички,
искам да споделя как успях да се преборя с акнето без никакви хапчета, мазила, а само чрез здравословна диета, която не е изобщо трудна.
Понеже прочетох някои от по-старите мнения тук и ми стана интересно колко много хора имат акне и в същото време са спортисти и ходят на фитнес. Аз също спортувам от години и моето акне се появи някъде в този период. Но за наша радост спортът изобщо не е винивникът за кожните проблеми, а по-скоро хранителния режим, който е следствие на този спорт. Нещата са много прости:
Редовните физически занимания изискват качествено възстановяване - храна, сън. Съответно спортуващият човек изпитва по-голяма нужда от храна, поради засиления метаболизъм и нуждата от възстановяване на мускулните влакна. Проблемът идва от там, че ние не се възстановяваме правилно и това води до преяждане, което от своя страна се дължи на повишения прием на въглехидрати и понижения прием на протеини и мазнини. Преяждането се получава, когато организмът има нужда от протеини, а ние му предоставяме основно въглехидрати и поради това у такива хора има липса на ситост, т.е. имат протеинен глад, който запълват с въглехидрати. Това се получава не само при спортисти, но и при обикновени хора. Общо взето може да се каже, че проблемът идва от високия прием на въглехидрати, независимо от това дали са с висок гликемичен индекс или не. Това е така, защото преяждането с въглехидрати води до постоянно отделяне на инсулин. Проблемът не се причинява единствено от храни с висок гликемичен индекс, както много хора предполагат.
Хранете се в оптимални количества. Като цяло не трябва да преяждате с всяка храна, независимо от нейното съдържание. Яжте толкова, колкото имате нужда, без да чувствате след това тежест в стомаха.

Основно, за да се преборите с акнето по лицето, Вие трябва да направите следното:
Намаляване количеството на въглехидрати в хранителния режим и приемане на повече протеини и мазнини, но в определени норми. Съотношението между тях трябва да бъде оптимално и балансирано за целия ден. Мазнините са необходими особено при спортуващи, защото те са източник на енергия, различен от въглехидратите, но не трябва да прекалявате и с тях! Запомнете, не трябва да преяждате с въглехидрати, независимо от гликемичния им индекс. Особено внимавайте с картофите, даже е добре като за начало да ги премахнете от диетата си! Добре е да добавите храни, съдържащи миниралът Хром, защото той регулира отделянето на инсулин. Хром има най-много в Броколите и Ябълките.

Примерен хранителен режим, ако се храните 3 пъти дневно:
1) Сутрин: 3 яйца + пълнозърнест хляб/салата/плодове/зеленчуци
2) Обяд: Телешко/пилешко/свинско + боб чорба/леща/грах/елда/салата/плодове/зеленчуци
3) Вечеря: Риба + салата/боб чорба/леща/грах/елда/плодове/зеленчуци

Идеята е за целия ден общо да имате както въглехидрати, така и определено количество протеини и мазнини, като единственото условие е да не преяждате с всякаква храна (и особено с въглехидратите) и да не приемате единствено въглехидрати. (Ще ме извинявате за тафтологията. :) )

Прясно мляко също може да пиете. Не бива да се лишавате от него, то е много полезно.
Това е от мен и УСПЕХ НА ВСИЧКИ! :)


by Viktig » Thu Apr 04, 2013 9:28 pm

Горенаписаното е само мое лично, некомпетентно мнение и във Вашия случай може да Ви навреди! На първо място изпълнявайте указанията на Вашия лекар!

Отговор от Булгарикус: хранителният режим може да "излекува" определени видове акне - метаболитното акне. Поради това преди да се вади "тежката артилерия" като изотретиноин задължително достатъчно дълго трябва да се пробва и хранителен режим, водещ до неувеличаване на секрецията и свързан с редовен прием на перентерол, поне 6 месеца по 3 пъти на ден по 250 мг, това е писано вече тук. За всички останали какво и как ядат няма да има значими лечебни ефекти върху акнето им.

flame
Posts: 1
Joined: Sun Apr 14, 2013 1:01 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby flame » Sun Apr 14, 2013 7:32 pm

Здравейте, Bulgaricus,

На 27 години съм, жена, тежа 65 кг., висока съм 170 см. От тинейджърска възраст имам проблемна кожа, която се омазнява в Т-зоната, както и акне по гърба. Преди 4-5 месеца състоянието на кожата на лицето ми се влоши рязко. В този период бях подложена на извънреден продължителен емоционален стрес. Освен обичайните черни точки и 2-3 пъпки се появиха 2-3 кисти на двете бузи, с размер 12-17 мм. Предписаха ми лечение с Вибрамицин по 200 мг на ден за три месеца и локален антибиотик Зинерит сутрин и вечер. В края на третия месец от лечението с антибиотика имах значително подобрение в състоянието на кожата и кистите изчезнаха.
За съжаление месец след като спрях да пия антибиотика, кистите отново се появиха на същите места, кожата ми е значително по-възпалена и раздразнена от преди и възпалението заема по-обширна част от лицето ми.
Дерматологът ми ме посъветва да започна лечение с Вибрамицин + противозачатъчно (Ясмин) ИЛИ с Роакутан. Дерматологът ми се съмнява дали първият вариант ще даде желания резултат, докато ме уверява, че Роакутанът ще ме излекува от акнето завинаги. Аз обаче се страхувам от страничните ефекти на Роакутан по време на лечението и след това.
Кое лечение би било по-подходящо за мен според Вас?
Също така, предстои ми пътуване до Германия скоро. Ще съм ви изключително благодарна, ако можете да ми препоръчате специалист дерматолог, с когото да се консултирам преди да предприема лечение.
Предварително благодаря!
Поздрави

Отговор от Булгарикус: влошаването е вероятен резултат от стреса. За съжаление отговорът ми, надали ще е навременен, но за жена въпросът с противозачатъчните е по-безобиден от изотретиноина. Не забравяйте, че изотретиноин и седмици след като е приет има тератогенен ефект, т.е. води до сигурни малформации при евентуална бременност. Мога да Ви препоръчам дерматолог, но Германия е голяма държава и зависи къде ходите. Пишете ми на лично съобщение.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby Bulgaricus » Thu Sep 05, 2013 11:13 pm

Върнах се!
Хайде, моля Ви без обяви за продавани медикаменти - не е законно. Благодаря!
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

perejogin
Posts: 12
Joined: Fri Mar 08, 2013 9:31 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby perejogin » Sat Sep 07, 2013 5:39 pm

Здравейте, Bulgaricus, преди близо два месеца приключих лечението си с изотретиноин. Резултатът не е лош, но на малка област на гърба продължават да ми излизат по две-три пъпки. Дозата, която взех беше около 130мг./кг. за шест месеца. Въпросът ми е, може ли, и за колко време, да третирам тази област със изотрексин и на какви резултати да се надявам, може ли през това време да приемам и перенетрол. Купих от Германия крема, който препоръчахте, много е добър, но кожата ми все още е много суха и е покрита с малки люспи. Възможно ли е това да е следствие все още на изотретиноина и бихте ли ми препоръчали и някой друг хидратиращ крем. И накрая, четох, че една година след лечението при 40% от лекувалите се се завръща акнето в една или друга степен, знам че не препоръчвате втори курс на лечение, но ако човек реши все пак да рискува, отново пълен курс ли трябва да изкара. Благодаря ви предварително за отговорите! Със здраве!

Отговор от Булгарикус: Не третирайте нищо повече с нищо. Можете да приемате Перентерол или Лактофлор. Не Ви трябва хидратиращ крем. Имайте търпение всичко да се нормализира, без намеса. Не се мажете с нищо повече, освен алое вера поне 99%.

Traponty
Posts: 1
Joined: Sun Nov 03, 2013 10:37 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby Traponty » Sun Nov 03, 2013 11:27 pm

Здавейте,
Аз съм на 30 год., висок съм 2 метра и тежа 109 килограма. Имам пъпки предимно по гърба. Лекувам се с роакутан от 7 месеца и дневната ми доза е 2*20мг, но за съжаление няма почти никакъв ефект. В някои от отговорите си казвате, че лечението трябва да е 0,5мг./на кг.тегло. Това при мен очевидно не е достигнато, но лекуващия ми дерматолог не ми вдигна дозата (не съм питал защо). Бих искал да попитам дали това е подходяща доза за мен?
Другият ми проблем е, че от няколко седмици започнах да изпитвам болка в ставите на коленете и кръста (без да съм имал сериозни физически натоварвания). Това дали може да е като страничен ефект от продължителното лечение с роакутан?
Благодаря предварително за отговора.

Отговор от Булгарикус: дозата е прекалено ниска. Не отговаря на изискванията и не е вероятно да бъде ефективна. Лекарството е тежко, то е вид химиотерапия. В никакъв случай не бива сам да си увеличавате дозата, защото това може да доведе до сериозни здравни последици. Тази доза обаче няма да Ви помогне. Не знам, защо така е било решено.

perejogin
Posts: 12
Joined: Fri Mar 08, 2013 9:31 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (3. тема)

Postby perejogin » Fri Nov 22, 2013 12:28 am

Здравейте, Булгарикус, благодаря ви за отговора. Вече минаха 4 месеца, откакто приключих с хапа и положението е доста добро. Дано да бъде завинаги. Искам да питам, нужно ли е да спазвам някаква диета или да ограничавам някакви видове храни, които биха могли да предизвикат отново акнето. Не би трябвало да има проблем, ако то е, както в моя случай, бактериално. Или поне аз така си мисля. И още нещо - ако реша да си направя татуировка, то това възможно ли е да върне пак нещата.

Поздрави и благодаря предварително за отговорите.

Отговор от Булгарикус: Моля. :) Няма нужда от диета. Гледайте да не прекалявате с хигиената - къпане по веднъж на ден е достатъчно, лицето не трябва да се сапунисва често. Не трябва и гъба за баня да се ползва - тя е като бактериален инкубатор и не помага при такива оплаквания. Изискванията за хигиена вече съм ги писал за различни кърпи за лице и ръце и т.н. Добре е редовно да приемате Лактофлор - по един месец през месец, да кажем.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests