Моля, помогнете да разплетем случая Пернишки.

Всичко, което не се отнася до горните форуми.

Кой на кого дава повече?

Пациентите на лекарите
0
No votes
Лекарите на пациентите
7
100%
 
Total votes: 7

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Моля, помогнете да разплетем случая Пернишки.

Postby fotografa » Fri Mar 23, 2007 11:38 am

Общоизвестен е този факт, който предизвика бурно вълнение в обществото - д-р Пернишки поиска 1500 лв. за извършена операция и беше хванат с 300 лв. белязани банкноти. Една анкета би помогнала да осъзнаем защо това се случва така. Моля, попълнете я.

Танина
Posts: 74
Joined: Thu Dec 14, 2006 1:48 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Танина » Fri Mar 23, 2007 5:47 pm

НЯМА ДА ГЛАСУВАМ аз в тази анкета, нещата са несъизмерими.

Сигурно е един от най-добрите въпросния доктор, не споря, не съм запозната, сигурно е жалко, че точно той изгърмя, ама все от някъде трябва да се започне. Стига са ни правили на две и половина, ние останалите хора като не сме завършили медицина, какво а? Като видях да го изкарват от болницата, ми стана едно готино и се надявам нещата малко по-малко да се наредят. То не може само едната страна да граби, а другата да дава цял живот. Трябва да си има някакъв ред в цялата работа. Но определено НЕ Е ТОВА НАЧИНА.

Nellina
Posts: 43
Joined: Thu Dec 14, 2006 8:02 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Nellina » Sat Mar 24, 2007 10:40 pm

Аз също няма да гласувам.
В услуга на хората са професиите лекар, учител, зъболекар...В тях практикуващите ги дават повече, отколкото получават...
Но нали всеки прави сам своя избор? :roll:

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Sun Mar 25, 2007 8:43 pm


fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Mon Mar 26, 2007 11:23 pm

Случая доста понашумя, така че и вие можете да дадете своето мнение. Ама съвсем свободно, без да се страхувате. Никой няма да ви бие.

Танина
Posts: 74
Joined: Thu Dec 14, 2006 1:48 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Танина » Fri Mar 30, 2007 12:21 am

И какво стана сега всъщност? В затвора ли е доктора :roll: или си плати там някаква гаранция и го пуснаха условно? Минало ли е делото вече?

Моето мнение е - да ходи да си работи в частна болница след работа и така да си докарва някой лев. Като пример да посоча професор Горчев от Плевен :wink: , за него съм чувала, че хем работи по здравна каса в общинската болница, хем работи и в частната "Света Марина".

До сега с някакви тъпи закони се пробва да се направи изкуствена частна икономика в сферата на здравеопазването, като карат джи пи-тата да стават едва ли не търговци. Но по правилно ми се струва това, което става напоследък :roll: , а именно изникването на все повече частни болници, в които да работят специалистите. Така може да се постигне реална конкуренция - хората ще ходят при този специалист, от който са доволни. И човекът ще е доволен от заплащането.

А парите от здравните осигуровки, дано успеят да покрият нуждите от закупуването на малко нова медицинска техника и транспортни средства за "държавните" болници.

Моето мнение - трябва да се развие частната болнична помощ, да има и частни болници и държавни и да има баланс някакъв между двете. Дрън. :D Незнам това по темата ли е, ама аз да си кажа :wink:

Nellina
Posts: 43
Joined: Thu Dec 14, 2006 8:02 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Nellina » Sat Mar 31, 2007 11:53 am

Едно е аз да реша от благодарност да му дам 1300лв, друго е той да си ги поиска...
А и това са необлагаеми доходи, нали? :mrgreen:
От друга страна Фотографа е прав - такива хора трябва да взимат заплата, по-голяма и от на президента...Те спасяват човешки живот. Ежедневно!
Но съпругът на пациентката добре разграничи нещата - той каза, че е невероятно доволен от д-р Пернишки, че същият е велик специалист, но не това е начинът да повишава доходите си.
Някак си е много грозно да искаш пари от човек, на който животът зависи от теб...Ами това си е чисто изнудване...

ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Postby ptomoff » Sat Mar 31, 2007 12:09 pm

Браво, Нелина! По-добре не може да се каже. Бих добавил само, че ако се е чувствал ниско платен, да е останал само с частната си практика (както е в момента). Защо не е напуснал? Проста сметка: 1500 от пациент х 8-10 пациента на ден х 20 дни в месеца = направо не мога да сметна! С когото и да ги е делил, колкото и да е грешна сметката ми, е ясно защо е работил държавно!

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Fri Apr 20, 2007 11:27 pm

Я да видя докъде е стигнала темата, че нещо ме нямаше в последно време. :roll: Успях да поразпитам доста хора за мненята им и чух доста интересни неща. Един висш магистрат :!: накратко коментира, че става въпрос за кверолентна личност, която доктора би трябвало да разпознае, но очевидно не е разпознал. Останах озадачен, но по- късно като се прибрах и отворих речника по психиатрия всичко ми стана ясно :idea: . На въпроса дали това е подкуп той отговори , че няма значение дали сумата е поискана преди или след извършване на услугата - може да се тъкува като подкуп. Един следовател директно заяви, че това си било постановка. А аз като се поразмислих, реших - жалко за пациентите, които няма да могат да бъдат оперирани и спасени от доктор Пернишки в Пирогов, защото добри специалисти не се намират под път и над път. Изобщо не можете да си представите колко е важно някой път да попаднеш на добър специалист, а чух, че той бил именно такъв.

ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Postby ptomoff » Sat Apr 21, 2007 5:56 pm


lion
Posts: 103
Joined: Tue Mar 28, 2006 2:22 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby lion » Sat Apr 21, 2007 8:23 pm

Моето мнение е, че е крайно време и болниците да излязат на светло - на свободния пазар и истинската конкуренция (както отдавна сме ние GP-тата). А те сега какво - полудържавни, полуобщински и ничии накрая. Опитват се да цокат от няколко цицки - то МЗ, то РЗОК, то европейски фондове, то община. А парите си затъват в нечии джобове и не стигат до където трябва. Крайно време е да се приватизират (па ако ще и да ги окрадат - което със сигурност ще се случи - ще си ги разпределят тоя и оня) и да останат само няколко държавни болници за наистина социално слабите, дето наистина нямат пари за здравни осигуровки (както си е по цял свят), но и те от недофинансиране ще са винаги в окаяно състояние за разлика от частните. А когато няма държавна собственост, няма и корупция щото там това се нарича кражба, а частника ще те гони до дупка докато те вкара в затвора щото си го ограбил (което си е в реда на нещата). И нека след това МЗ се занимава с това дето му е работа - контролни функции, а не да притежава болници които не може да стопанисва.
Така че според мен решението е в приватизацията.

stefaniva
Posts: 3
Joined: Sat Apr 21, 2007 4:49 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby stefaniva » Mon Apr 23, 2007 4:44 pm

Вярно е, че добри специалисти не се намират под път и над път, но затова пък печалбари - колкото щеш!
Като е толкова добър специалист д-р Пернишки и иска да получава толкова пари, защо работи в държавна болница?!?!?! За мен това е въпрос на личностни качества! Не мога да се съглася, че е нормално лекар да изнудва!
За себе си аз предпочитам истинските частни клиники (а не като цитираните в друга тема "Хигия" и "Здраве"), където срещу парите си получаваш медицинска услуга от високо качество, придружена с касова бележка! И не на последно място - човешко отношение!
Съгласна съм напълно с lion, че изходът е в приватизацията, за да са ясни позициите и отговорностите!

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Tue May 01, 2007 9:17 am

Тук се сблъскваме с едно основно неразбиране на въпроса от обществото. От една страна хората искат лекарите да се проявявт в професията като герои, а от друга да го правят за без пари. Защото очевидно обществото не може и не се сеща да отдели необходимите средства за целта, както и добре да регламентира дейностите. Добре, ама ако хирурга е гладен, като застане пред операционната маса ще му треперят краката, ще припада и пациентите ще умират. Хирурзите в Пирогов не вадят джобни ножчета да колят пациентите си, когато не им дават пари. Те просто спасяват човешки живот. Колко струва това преценете сами.

stefaniva
Posts: 3
Joined: Sat Apr 21, 2007 4:49 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby stefaniva » Tue May 01, 2007 10:03 pm


fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Tue Apr 01, 2008 10:32 pm

Точно така. Няма как да не се съглася с това изказване. Сега доколкото занам Пернишки оперира само в частна клиника и до уменията му като хирург могат да се ползват предимно платежоспособни пациенти. Това ми напомня за един пластичен хирург, който след като напуснал изгарянията в Пирогов си направил частна клиника. На въпроса ми дали не му липсва работата в Пирогов той ми отговори простичко: - Колега, чак сега разбрах за какво работя. Ами така е - да направиш едни цици е много по доходоносно от това да спасиш човешки живот, но кое все пак е по-ценно?


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Дъра-бъра”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests