Резултат от ехокардиография

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
kalataable
Posts: 1
Joined: Fri Feb 24, 2017 3:55 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Резултат от ехокардиография

Postby kalataable » Fri Feb 24, 2017 4:36 pm

Здравейте!
Бихте ли ми помогнали да се ориентирам във връзка с резултат от ехокардиография на жена на възраст 67 години, тежка около 70 килограма, висока 1.65, няма алергии, пие лекарства за понижаване на кръвното налягане - егирамлон 10/10 мг и кардиостад от 5мг, не пуши, хипертоничка от около 15 години насам.
Предполагам, че няма нужда да пиша всичко, а само заключението на лекаря, провел изследването, но ако има нужда и ми кажете, ще го сторя.

В заключението пише следното:
ХСБ. Хипертонично сърце. Лекостепенна симетрична ЛК хипертрофия на миокарда, запазени сегментна кинетика и глобална систолна функция; диастолна дисфункция по типа на удължена релаксация. СП - дегенеративна умеренотежка Ао р-ция, лекостепенна М р-ция, адаптирано ЛП. Леко дилатирани десни кухини при лекостепенна Тр р-ция, гранично на норм. СНБА в покой.

Това, за което успях да се ориентирам от четене тук и там из интернет е какво означава р-ция. Предполагам, че съкращението ЛК означава лява камера. Не знам какво значи СП, нито пък ХСБ както и не мога да си обясня защо регургитацията на аортната клапа да е умеренотежка, след като малко по-горе в изследването пише, че РНТ е 460мсек! А до колкото успях да се информирам от 200 до 500 е средна степен на регургитация. Думата дилатирани, означава ли разширени или нещо друго? Хипертрофия би трябвало да е удебеляване? Общо взето това, което ме притесни е какво означава умеренотежка и според Вас има ли нещо притеснително в този случай? Предполагам, че хипертрофията и дилатираните кухини не са добра прогноза, тъй като до колкото можах да прочета и разбера това в един момент може да доведе до отслабване на компесаторните възможности на тези зони.

Всъщност и на трите клапи - МV, AV и ТV има такива изменения, но на Аортната клапа пише Р-ция - I+-II ст., парасептален джет, РНТ 460 мсек. Систолен кръвоток с V max.- 1.3 м/сек, без патологичен градиент.
Толкова се обърках от всичко, мъча се от няколко дни да разбера кое какво точно значи, обаче ми е трудно да се ориентирам. Повечето лекари сякаш не са много по обясненията. Е, то е ясно, че няма да тръгнат с подробности да обясняват на всеки, пък и много малко хора сигурно биха попитали за подробностите. Но пък един средно-интелигентен човек би трябвало да е колкото се може по-информиран точно какво се случва. Не че някой нещо би могъл да предвиди, но все пак.
Пък за митралната клапа пише, че има склеротични промени по пръстена и фиброзно променени платна. А тази нарушена коаптация сигурно значи, че клапата не се затваря на 100 %?

Моля Ви, помогнете ми да разбера, ако нещо съм пропуснала да спомена, питайте и ще ви кажа.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests