Тръпнене в петата и мускулна слабост след операция от дискова херния

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
bobsixkiller
Posts: 6
Joined: Fri Dec 07, 2012 5:53 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Тръпнене в петата и мускулна слабост след операция от дискова херния

Postby bobsixkiller » Fri Dec 18, 2015 4:52 pm

Здравейте.
Мъж на 42 г., 193см, 85кг., без познати алергии, непушач и страдах/страдам от дискова херния. Малко предистория. В началото на 2015 получих сериозни болки в кръста, които не успях да овладея с обичайните медикаменти за подобен вид болка (диклак, милгама, мидокалм). След посещение при невролог, ми беше предписан диклорапид и тизанидин-тева, като след около месец и половина болката отшумя почти напълно. След преглед на медицинската ми история от 2012г., когато дълго време имах болки в кръста ( но от другата страна на текущия проблем), у невролога остана съмнение за дискова херния. Направих ЯМР и ето резултатите:
L1-L3- нормално представени костни и дискови структури на тези нива. Интактна структура и нормален сигнален интензитет в областта на конус медуларис.
L3-L4 - концентрична протрузия на междупрешленния диск, без значими стеноза на интервертебралните отвори и коренчева компресия.
L4-L5 - значително намалена височина на интервертебралния диск със загуба на висок сигнален интензитет в зоната на nucleus puplosus от дехидратация. Стенозиран медуларен канал вляво парамедианно вследствие ексцентрична протрузия на диска и дисков пролапс с компресия на дуралния сак. Значително стенозирани ляв латерален рецесус и неврофорамен с данни за коренчева компресия.
L5-S1 - установяват се аналогични промени с описаните на ниво L3-L4.
Заключение: МРТ данни за парамедианна дискова херния на ниво L4-L5 вляво с компресия на дуралния сак и дискогенна стеноза на медуларниа канал и левия интервертебрален отвор .
---
Не предприех никакви действия, но продължих с “едно наум”. И така до началото на август когато за около денонощие незначителната болка в кръста прерастна в нетърпима и бях прикован на легло. Имах всички симптоми на дископатична криза: болки в целият крак, скован седалищен нерв, намалена чувствителност по външната част на крака от коляното до стъпалото. Не можех да направя повече от 8-10 крачки. Болката не се повлияваше от никакви болкоуспокоителни или НСПВС. След 14-15 дни след много мидокалм и диклорапид, все пак започна да отшумява и вече можех да вървя нормално. Сега обаче “изплуваха” други два проблема – тръпнене тип “мравучкане” в петата и мускулна слабост в бедрото.

Започнах да мисля за алтернативно на медикаментозното лечение. Бях и на Павел баня, но за съжаление без положителен резултат. Все така усещах мускулна слабост при вървене, мравучкането в петата и невъзможност да вървя на пети.

В края на септември направих електромиография, която доказа притискането на нервните коренчета в зона L4-L5. В началото на м.10.2015 посетих три големи столични клиники ( не живея в София ), където всеобщото мнение беше: голяма херния за операция. Единият лекар, който прегледа направеният ми през 2012г. скенер, заключи, че хернията мие много стара и е била налице още тогава, но без смущаващи живота ми признаци. Жалко че лекуващия ме тогава невролог не е видял толкова голяма херния.

И така в края на м.10 бях опериран, чрез поставяне на гел против срастване. Последва месец на ТРУДНО (по мое мнение) възстановяване. След около месец започнах упражнения у дома. Дълго време усещах болка в целият кръст, та чак в противоположна на оперираната зона страна. Все още имам лека скованост в долната част на кръста и болка при навеждане ( на ляво и дясно). Усещам болка в седалищният нерв при по-продължително стоене в клекнало положение, както и ред други болежки, които се надявам да отминат.

Голямото притеснение: два месеца след операцията имам все така тръпнене в петата и чувството на слабост в бедрения мускул ( около и над коляното).

Въпроси имам много, но отговорите са малко. Най-болезненият въпрос е: да се надявам ли на някакво подобрение с течене на времето, че това тръпнене и мускулната слабост ще изчезнат, или да считам, че от тук нататък няма за къде да се подобрявам и това ще остане дефект.

Мога ли да пия някакви медикаменти за ускоряване възстановяването? В момента пия Милгама N, която по думите на хирурга трябва да подейства за тръпненето, а пък мускулната слабост щяла да изчезне с времето при вървене. Имам уговорена контролна среща с хирурга след третия месец, но съм много-много скептичен за резултатите от нея.

Всички неврохирурзи застават за тезата, че операцията не може да гарантира възстановяване на увредените нервните коренчета и че самото възстановяване протича индивидуално при всеки човек, за което съм съгласен, но мисълта, че операцията не е постигнала напълно своя ефект, ме гризе.

Как да разбера дали операцията ми е била успешна? ( по думите на лекаря е успешна, но аз се чувствам не чак толкова добре).

На какво лечение мога да се надявам ако повторната ЕМГ покаже все така проблеми в зоната на дисковата херния? А какво може да се констатира при нов ЯМР?

Наясно съм, че с един пост тук е трудно да се даде еднозначен отговор на въпросите ми, но все пак се надявам на някаква информация от специалисти ли хора извървели моя път.

Поздрави и бъдете живи и здрави

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests