Медианна дискова херния - операцията неизбежна ли е ?

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
peternn
Posts: 1
Joined: Sat Feb 15, 2014 6:33 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Медианна дискова херния - операцията неизбежна ли е ?

Postby peternn » Sat Feb 15, 2014 7:40 pm

Здравейте,

преди 2 седмици се 'сецнах' в кръста. Предписаха ми изследвания компютърна томография и ЕМГ (резултатите са по-долу) и въз основа на тях ми поставиха диагноза "Медианна и парамедианна дискова херния на ниво Л5-ЕС1"
Докторката препоръча консултация с неврохирург и ми каза, че 'във всички учебници пише, че при медианна дискова херния се прави операция'. На въпрос не може ли да се избегне каза да отида на физиотерапия, но че проблема можело да възникне отново във всеки момент, а също и да се задълбочи. Нервите ми били притиснати, което можело да се влоши. Останах с впечатление, че мога да получа трайни и необратими увреждания, ако не се оперирам.

На 47г. съм, 180 cm, 95 kg. Такова нещо ми се е случвало 2 пъти примерно преди 10 и 5 години (не помня точно), не съм ходил на лекар. Преди 2 месеца също ме заболя кръста, но постепенно а не внезапно, не беше толкова силно и за 4-5 дни мина. Сега последният път седмица след сецването болката в голяма степен беше изчезнала, но после изведнъж ме сряза отново. Седмица след повторението болката отново е почти изчезнала но ме притеснява, че напоследък проблемите изведнъж зачестиха.

Наистина ли е наложително да се оперирам?
Рискувам ли, ако не го направя? А ако го направя?
На много места четох, че операцията не е безрискова и се прави само ако болката не може да се повлияе по друг начин. Аз в момента се чувствам добре, имам лека болка само при ставане от легнало положение, и леко изтръпване отстрани на лявото бедро.
Не искам да се оперирам, но ме е страх да да не си причиня нещо лошо отлагайки. Какво е най-добре да направя? Четох за озонова и лазерна терапия, не знам до колко са приложими при диагнозата ми.

Благодаря за всякакъв съвет.

Това са заключения от изследванията ми:

КТ
===
Изгладена физиологична лордоза. Телата на изследваните прешлени са със запазен краниокаудален размер, с гладки и резки очертания. Маргинални остеофити. Дискалните пространства са с размери в норма.
На нива Л2-Л3, Л3-Л4 и Л4-Л5 не се установява протрузия или дискова херния. Интервертебралният канал е с размери в норма. Неврофорамени и рецесуси са свободни.
На ниво Л5-Ес1 се установява медианна и парамедианна протрузия стесняваща суборхонидното пространство. Неврофорамени и рецесуси са свободни.
Миелонът и каудия еквина е с нормална форма, структура, и сигнална характеристика.
Пре- и паравертебралното пространство са в норма.
Заключение: дискална болест на ниво Л5-Ес1

ЕМГ
===
Установяват се изразени предно коренчеви промени L5,S1 в ляво и малко по-леки за L4.
Силно редуцирани и с удължени латенции са F-вълните L5, регистрират се силно полифазни моторни единици, записите са редуцирани. За S1. -F- вълните са в норма и записите са малко по-богати, но моторните единици също са силно полифазни.
За L4 картината е по-добра.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Медианна дискова херния - операцията неизбежна ли е ?

Postby Bulgaricus » Sat Apr 19, 2014 10:21 pm

Трябва неврохирургът да каже. Ако симптомите са налични - по-скоро да.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests