ЛИМФОИДНИ ФОРМИ - ИЗСЛЕДВАНЕ

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Brida
Posts: 2
Joined: Sun Jun 03, 2012 8:29 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

ЛИМФОИДНИ ФОРМИ - ИЗСЛЕДВАНЕ

Postby Brida » Sun Jun 03, 2012 8:54 pm

Здравейте!
На 25г. съм, жена, 52 кг. височина 165см. Регистрирах се във форума, тъй като от известно време чета, поради притеснения, които имам и ми е направила впечатление ерудицията на отговарящите лекари, както и отношението към питащите.
Моля за коментар на посочените по-долу кръвни изследвания, и в частност разяснение на понятието ЛИМФОИДНИ ФОРМИ, тъй като ме притеснява липсата на информация за този тип показател, както и референтни стойности.
Накратко споделям причината да бъдат направени тези подробни изследвания - силни болки в шията през м. март, мнима (според мен) вирусна инфекция, с която няколко десетки лекари, които посетих обясняват 2 лимфни възела на шията (jugular) с големината на слънчогледови семки. Намерих си и един в областта на слабините - същия рамер, като слънчогледова семка. На моменти измервам телесна температура от 36.8-37.00 гр., коет в купом с лимфните възли дори ме накара да постъпя в болница за пълни изследвания - причини не бяха открити. Посетила съм двама хематолози в независими лечебни заведения - заключението и на двамата е, че липсват данни за лимфнопролиферативни заболявания (на база предглед - палпация на ЛВ и кръвна картина).
Макар, че последната консултация с хематолог беше едва преди месец, аз не мога да се успокоя, тъй като ЛВ още си стоят (вече 3 мес., без развитие), което отключва параноя у мен и ме подтикна отново да си пусна (на своя глава) подробни кръвни изследвания - рез. по-долу:
Много моля за Вашето мнение и пояснение на понятието лимфоидни форми. Смятате ли, че има основание да се подозира наличието на хематологичо заболяване? Предварително се извинявам, зная, че консултациите се базират на целокупна картина, в т.ч. преглед, но, както споделих, такива бяха направени, без да се установи причина за дискомфортите, които изпитвам.

02.06.2012 ID: 245953

Лекуващ лекар : служебен лекар
Филиал : АНГИСТА


Хематология
Име на теста(изследване) Резултат Единици Референтна стойност Метод
СУЕ 4 mm/h < 25

ПКК 22 показателя нормоцитоза .нормохромия
Левкоцити 4 G/L 3.5-10.5
Неутрофилни левкоцити-% L 35.2 % 44,0-76,0
Неутрофилни левкоцити-бр. L 1.4 G/L 2,0-7.8

Еозинофилни левкоцити-% 1.4 % 0,00-6.00%
Еoзинофилни левкоцити-бр. 0.1 G/L 0.00-0,700
Лимфоцити-% H 53.2 % 20-40
Лимфоцити -бр. 2.1 G/L 0,6-4,1
Моноцити-% 8.9 % 3-13 %
Mоноцити-бр. 0.36 G/L 0,2-1,5
Базофилни левкоцити-% 1.4 % 0,00-2,00
Базофилни левкоцити-бр 0.1 G/L 0.00-0.2
Еритроцити 5.01 T/L М 4.2-6.2 Ж(F) 3.7-5.4
Хемоглобин 144 g/L M 130-180 Ж(F) 115-160
Хематокрит 0.45 L/L М 0.37-0.55 Ж(F) 0.35-0.44
Ср. обем на еритроцитите 89.3 fl 82-98
Ср. Hgb. конц. в ер. 28.8 pg 26.5-32.0
Ср. Hgb. съдърж. в еритр. 322 g/L 295-360
Девиация на ер. разпред. 14.3 % 11.5-14.5
Тромбоцити 272 G/L 130-440
Ср. обем на тромбоцитите 8.1 fL 7.5-11.5
Девиация на тромбоцитно разпределение 18 % 15.5-30.5
Тромбокрит 0.22 L/L 0.002-0.450

Морфология на еритроцити

Микроскопско броене на левкоцити
Пръчкоядрени 0.01 < 0.06
Сегментоядрени L 0.36 0.44 - 0.76
Еозинифили 0.02 < 0.04
Моноцити 0.09 < 0.10
Базофили 0.00 < 0.01
Лимфоцити L 0.00 0.20-0.40
лимфоидни форми 0.52

клетки на Юнг 0.00
плазматични клетки 0.00

Биохимия
Име на теста(изследване) Резултат Единици Референтна стойност Метод
Общ и директен билирубин*
Общ билирубин H 24.3 umol/l < 21.0
Директен билирубин 5.6 umol/l < 8.0

LDH 251 U/l 150- 540

Желязо и ЖСК*
Желязо 23.1 umol/l М 10.0-28.0 Ж .(F.)6.0-26.0
ЖСК 68.4 umol/l М 44.0-89.0 Ж.(F.)47.0-77.0

Туморни маркери
Име на теста(изследване) Резултат Единици Референтна стойност Метод
бета-2-микроглобулин 37.4 ng/ml < 2164

Благодаря предварително за Вашето мнение и внимание!
Поздрави!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: ЛИМФОИДНИ ФОРМИ - ИЗСЛЕДВАНЕ

Postby Bulgaricus » Sun Jun 10, 2012 12:16 am

Здравейте!

Отклоненията в кръвната Ви картина са значителни, но те засягат много малко параметри, т.е. няма "цялостен срив" в кръвната Ви картина, като например анемия или масивна промяна в броя на левкоцитите.
В медицината можем да говорим само за вероятности: колко е вероятно да става дума за едно или за друго заболяване. Много рядко на такъв етап може да се говори за едно или за друго заболяване.
Най-голяма е вероятността в действителност при Вас да става дума за последици от инфекция. Тази инфекция може да е бактериална, лекувана с антибиотици или вирусна, като циталомегавирус или друг херпесен вирус, например. Вирусните инфекции обикновено не се лекуват и преминават "от само себе си".
Така направената кръвна картина не съдържа информация за няколко релевантни параметри, които засягат инфекциозните заболявания, например AST (анти-стрептолизин титър) или С-реактивен протеин. Това са две евтини изследвания, които е било да направите в рамките на "изборната" диагностика, която сама сте си назначили.
Освен това имунглобулините и то всички се изследват стандартно, когато говорим за така дълго продължаващо заболяване с участие на имунната система, което дълго време остава неизяснено.
Поне засега не виждам причини да се притеснявате. Засега историята на заболяването може да се обясни с последици от инфекция и няма обосновано притеснение за раково заболяване.
Трябва да знаете, че животът на някои имунни клетки е 130-200 дни, те трябва да се "планират" и произведат от имунната система и им трябва време, докато бъдат "активирани". Лимфната система е донякъде подобна на кръвоностната система. Лимвните възли се възпаляват, когато гранулоцити (един вид) имунни клетки точно в тези възли преборват инфекции и чужди белтъци, както и при повишена клетъчна смъртност, но второто също може да е в следствие на инфекция, операция и т.н.
Щом са Ви казали да не се притеснявате, значи са изключили тези причини. Но така направените изследвания не са достатъчни за някаква диагноза.
Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Brida
Posts: 2
Joined: Sun Jun 03, 2012 8:29 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ЛИМФОИДНИ ФОРМИ - ИЗСЛЕДВАНЕ

Postby Brida » Tue Jun 12, 2012 11:52 am

Здравейте!

Много, много благодаря за изчерпателния отговор и съвети! С оглед на притесненията си относно отклоненията в кръвната картина, веднага посетих хематолог (третият до момента...), като за първи път получих доста "подробен" преглед, с анализ на всичко изследвано и правено до момента - при повторна кръвна натривка, която самият Доц. Хаджиев в МА гледа, отново се установи неутропенията и, по негови думи "изместване в съотношенията м/у едни и други типове левкоцити...". Мнението отново е за персистираща вирусна инфекция, макар че аз от известно време се чувствам по-добре - не усещам леко повишената температура, не ме боли, никога не съм се изморявала и т.н. Лекуващият лекар ми предложи, ако държа да зная каква точно е причината (според него вирусна) да направя един значителен "панел" от изследвания - CMV, EBV (отново), Toxoplasmosa, както и множество показатели за автоимунитет (макар, че според него няма данни за автоимунно заболяване, поне към момента) излизат над 30 показателя...
Относно CRP, и аз се изненадах, че доста подробният пакет, който си самоназначих, не го включва, но всички останали изследвания, които са ми правени за 3 мес. (3 кръвни картини) го включваха и никога не е бил извън нормите, даже много под горни граници. Същото е със СУЕ... Нещо, което на не мога да си обясня е поведението на гранулоцитите, според изследванията в динамика - през март месец, когато започнаха оплакванията ми, ПКК и ДКК показаха ниски гранулоцити, Април месец - всичко в норма, Май месец високи гранулоцити, Юни - пак ниски... Не зная какво обяснение може да има това? До момента, отклонения в друг показател от всички изследвания не е имало...
Също така, трудно ми е да си обясня как е възможно сега да се чувствам съвсем ОК, а кръвната ми картина да свидетелства за проблем... При такива ниски неутрофили, аз си представям човек "грубо казано" без имунна система, а пък не се чувствам така...
Бих била много благодарна, ако успеете да коментирате някой от тези акценти, по-горе, макар че са си мои разсъждения и наблюдения... Още веднъж, Ви благодаря за отзивчивостта и помощта!

С най-добри пожелания!

pearly_d
Posts: 2
Joined: Fri Mar 28, 2014 11:07 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ЛИМФОИДНИ ФОРМИ - ИЗСЛЕДВАНЕ

Postby pearly_d » Sat Apr 12, 2014 8:36 pm

ЗДРАВЕЙТЕ,
на 35 години съм, 172см височина , 57кг. Вече 10 месеца откакто се опитвам да разбера какво ми е. Случайно си напипах подути лимфни възли отзад на врата. След като отидох на хематолог се оказа че имам малки възелчета навсякъде - по шията, подмишниците и на слабините. кръвните изследваниа - ПКК и ДКК всичко в норма и докторката ме увери, че не трябва да се притеснявам. Оказа се, че имам стрептококи в гърлото, които ги лекувахме 3 месеца с антибиотици, а после получих и ешерихия коли - отново антибиотици. Тогава докато пих лекарствата за ешерихия коли поддържах доста време и температура 37-37.4. чак сега тази температура я свързвам с лимфните възли. Периодът е юни-септември, междувременно ми бяха изписани и Биозин, прополис, пчелно млечице за подсилване на имунната система, които си пиех. през декември 2013 при поредните изследвания, всичко беше ок. ПКК, ДКК, нямах бактерии нито на пикочните пътища, нито на гърлото. Бета 2 микроглобулин беше в норма, Ебщайн бар вирус -, токсоплазмоза - . докторката каза да бъда спокойна, че всичко е наред и да не ги мисля тези лимфни възли, дори ми изписа успокоителни. Но тя не ми беше казала да изследвам Цетомегало вирус, за съжаление. И през февруари започнах да усещам болки в слабините, лимф.възли от едната страна там се бяха надули леко, понякога и в подмишниците имам болка, както е в момента. Отидох при друг хематолог. Резултатите от кръвните картини - всичко е в норма, натривките също - клетки с нормална форма, но се оказа че AST е 317.4+/до 200/ и Силно повишен титър на ЦМВ IgG 500 /до 0,5 отр./. Сега съм на изопринозин 3 по 1 табл.дневно заради този херпесен вирус. Ще го пия 3 месеца и после отново изследвания. Ще бъда безкрайно благодарна, ако някой от вас, който се е сблъсквал с този проблем като моя да сподели как се е лекувал и какъв е бил резултата. Опитвам се да не се отчайвам и да бъда търпелива, обаче твърде дълго време загубих, докато разбера, че причината е в ЦМВ. Ако не спаднат лимфните възли, докторката казва, че ще трябва да се направи биопсия, а мен ме е страх. Междувременно лятото и есента ходих и при двама различни онколози - единия хематолог, а другия хирург и те казаха, че възлите ми не са лимфоми. Притеснявам се, това няма край. Благодаря!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: ЛИМФОИДНИ ФОРМИ - ИЗСЛЕДВАНЕ

Postby Bulgaricus » Sat Apr 19, 2014 9:44 pm

Здравейте!

Бета-хемолитичният стрептокок, ако сте имала такъв често е причина за начало на автоимунно заболяване.
При Вас обаче има открит вирус, който усложнява всичко.
Не Ви е предписано лекарство срещу него, каквото би било Foscarnet или Ganciclovir, а Ви е предписано само лекарство за стимулиране на имунната система.
По принцип за този херпесен вирус не е необходимо да се изписва лечение, но при Вас ситуацията е по-сложна и са преценили да не Ви изписват лечение, а да Ви подсилят имунната система.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

pearly_d
Posts: 2
Joined: Fri Mar 28, 2014 11:07 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ЛИМФОИДНИ ФОРМИ - ИЗСЛЕДВАНЕ

Postby pearly_d » Mon Apr 21, 2014 10:25 pm

Благодаря Ви за отговора, надявам се силно изопринозина да ми помогне и да забравя за този проблем. Следващия месец ще правя отново изследвания и ще видим какво ще покажат.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: ЛИМФОИДНИ ФОРМИ - ИЗСЛЕДВАНЕ

Postby Bulgaricus » Mon Apr 21, 2014 11:15 pm

Успех!
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests