Лечение на акне (3. тема)

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Лечение на акне (3. тема)

Postby Bulgaricus » Mon Apr 18, 2011 11:47 pm

Темата продължава .

Всъщност като се замисля си спомням, че 7 месеца го приемах. Актуални схващания показват, че е допустим и прием от 7-8 месеца и препоръката за 6 месеца се отнася само за силната доза, т.е. в последните два месеца се приема по-ниска доза. Това днес го прочетох. Т.е. хората с опасност за рецидиви могат и 8 месеца да го приемат.

Моята обща доза бе 7 месеца х 30,5 дни х 40 мг/ден = 8540 мг.

До 1 месец след приключване на лечението не препоръчвам абсолютно никакви методи. По време на лечението вече съм писал за слънцезащитен крем и т.н.

След лечението трябва да се прецени дали проблемите изчезват от самосебе си или остават трайно и след това да се мисли за терапия.

Следите, които остават могат да имат различни причини. В най-лошия случай всичко може да се "изпърже" с лазер. С лазер се обезкосмява и се премахват много белези и т.н.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

hrisi
Posts: 6
Joined: Sun Apr 03, 2011 9:27 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby hrisi » Tue Apr 19, 2011 12:07 pm

Интересуваше ме на кг. колко мг. са ти се получили накрая, за да мога да направя някакво сравнение, четох че си писал за максимум от 120мг./кг., при теб колко се получи?

hrisi
Posts: 6
Joined: Sun Apr 03, 2011 9:27 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby hrisi » Tue Apr 19, 2011 12:12 pm

А при теб червените петънца които остават по време на лечението и попринцип петна ( ако си имал ) от само себе си ли изчезнаха след края на лечението?

unhappybaby
Posts: 2
Joined: Fri Apr 22, 2011 12:53 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby unhappybaby » Fri Apr 22, 2011 1:28 pm

Здравейте, аз съм на жена на 20 години, 170висока и 60кг. От 20дни пия Роакутан по 20мг на ден. Понеже немога да прочета абсолютно всички какво са питали, а много ме интересува как се определя дозата. Също така искам да попитам, как се определя дали е нужна по-голяма доза, понеже моя дерматолог смята, че 20 сутин и 20 вечер нямало да е зле. Също така каза, че пре спокойно ще ги пия 3-4 месеца, а до колкото виждам тук, всички надхвърлят 4 месеца.

Благодаря предварително :)

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Fri Apr 22, 2011 4:21 pm

Лечението трябва да продължи поне 6 месеца. Затова то се започва октомври или септември, за да се избегне слънчевото натоварване. Дозата е достатъчна, според мен.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

unhappybaby
Posts: 2
Joined: Fri Apr 22, 2011 12:53 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby unhappybaby » Fri Apr 22, 2011 7:47 pm

Реших, че няма нужда да чакам повече. Затова го почнах, ще избягвам слънцето с шапки, слънцезащитни масла и т.н.
За коя доза става въпрос 20 на ден или да я увелича на 40?

mustang
Posts: 5
Joined: Sat Jan 08, 2011 10:25 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby mustang » Fri Apr 22, 2011 9:34 pm

Здравейте, Булгарикус!
Благадаря много за дадения отговор от Вас.Вашето мнение е важно за мен защото съм преценил,че мога да ви се доверя.
Ситуацията при моята роднина поне според мен се промени и ако може да ме посъветвате как най-правилно да реагирам в момента.
Ето за какво става на въпрос:
От напрежението и тревожността се стигна до момента в който тя спря да излиза от дома си,спря да гледа телевизия,боли я постояно глава,Натиснали са я треожни мисли ,че има стафилококова зараза и няма да се оправи никога.Според мен това са признаци на депресия.
Затова ако е възможно моля:
1.Обеснете ми как може да се различи стафилококова зараза от други случей.И по точно има ли начин външно да се разбере за такъв вид проблем и евентулно какво представлява.
2.Възможно ли е от изпадане в депресивно състояние да се предизвикват появата на много ситни пъпчици по цялото лице, който се раздразват и сърбят дори и след измиване с вода и дали е удачно да се посъветвам с психолог по въпроса.
3.Къде извън България са добри специалисти по стафилококовите въпроси и имате ли координати на такива болници( питам за инф. ако се наложи там да се направят изследвания) и евентулно ако знаете колко би струвало такова начинание.
Ако трябва да изпратя снимки мога да го направя-само ми кажете как.
Поздрави от мен и весело посрещане и изкарване на великденските празници!

Hrist0
Posts: 8
Joined: Wed Jan 12, 2011 12:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Hrist0 » Wed May 04, 2011 5:56 pm

Благодаря за отговора Булгарикус. Искам да те попитам колко време слет края на лечението мога вече да използвам хранителни добавки като гейнер, креатин, витамин б12 разни такива. Не искам да рискувам заедно с терапията да вземам каквото и да е. Остават ми о6те 2 месеца дозата ми е 25мг на ден като един ден земам 30 един 20 мг. така се редуват. Благодаря предварително за отговора. Поздрави ! :)

abvgde93
Posts: 44
Joined: Fri Jul 16, 2010 9:52 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby abvgde93 » Mon May 09, 2011 6:36 pm

Здравей ,Bulgaricus! Моят въпрос не е свързан точно с лечението на акне,но подобно.

В момента водя лечение - сутрин измивам с гел на Гарниер пюр 3в1 а след него нанасям крем Даверцин. Вечер пак измивам с Гарниер-а 3в1 и след това с памук слагам Акне Аут Активния Лосион.
Кожата ми ,ако не се мажа с тези неща ,които ми е предписала дерматоложката започва да се омазнява страшно бързо...затова следвам всичко стриктно!
Имам повече пъпки по брадичката от двете страни,по-малко под носа,както и няколко по бузите.

Понеже ползвам акне аута (помага ми) от него кожата ми започва да се бели защото я изсушава.
Да но мъртвата кожа стои на лицето ми като "кир" все едно не съм си мил лицето с години и е страшно грозно :(
Как мога да я премахна тази мъртва кожа...някой ми казват ,че трябва да я изтъркам,но няма как с тези пъпки ...

Извинявам се ако поста ми е коментиран в темата.
Благодаря ти!

Едит // На 18 год съм,момче,177см/58кг.

Dokkk
Posts: 6
Joined: Mon May 09, 2011 6:35 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Dokkk » Mon May 09, 2011 7:05 pm

Здравейте,на 22 години съм,момче,нямам заболявания,нито приемам медикаменти,тегло 80кг 185ръст.Интересува ме може ли да се приема роакутан по 20мг на 24 часа,но да подчертая проблема с акнето ми е за черни точки,които ми излизат по лицето.Много рядко имам гнойни пъпки и то почти винаги когато раздразня и разчопля черната точка.Единственият проблем ми е челото,по бузи и брада нямам нищо,само след бръснене тук там по някоя мъничка и от не гнойна ми излиза.Проблема ми е,че почти всеки ден или през ден ми излизат по няколко черни точки мънички,които много ме дразнят и като ги изстискам и цялото лице ми почервенява и си правя рани понякога,та така стои по 1-2 дена с червенините от стискането.По гърба също имам малко ситни пъпчици.Та според вас ако не съм за роакутан,то какво ефикасно средство бихте ми препоръчали за черните точки по челото,дали някакви кремове ли,не знам и аз.Кожата ми е бих казал е средна работа,не е суха определено,може би малко над средното,но не бих казал и че е особено мазна,може би така изглежда от честото третиране по нея,след като си стискам точките.Ще съм благодарен за мнението ви.

Главно ме интересува дали мога да използвам Роакутан в минимална доза,да речем 20мг за лечение на черни точки,да престанат да излизат или поне не толкова често ?

denice
Posts: 3
Joined: Thu May 26, 2011 2:32 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby denice » Thu May 26, 2011 2:58 am

Здравейте Булгарикус,
От миналата година следя форума, тъй като и при мен не останаха много неизпробвани възможности от една страна, а от друга – състоянието ми се влошава.
За мен: жена / 39 г / 160 см / 45 кг
Последното ми ходене при дерматолог датира от преди година, с диагноза средно тежка към тежка форма акне. Проблемът е от тинейджърска възраст – изключително мазна кожа и скалп и, разбира се, неприятното акне по лицето. Третирано е включително с Тетрациклин (някъде през 90-те). Преди 7-10 г пробвах с пилинги (ТНА и АНА). Миналият месец опитах и IPL терапия. Дотук – само временни или спорни резултати.
Влошаването ми е от две години насам, като обривите се разпространиха и по шията, раменете и деколтето – гнойни възелчета, без връх, болезнени и невлияеши се от мазила. И това, комбинирано с висока фоточувствителност.
Неизпробвани останаха противозачатъчни и Изотрексин гел.
Обмислям варианта сега, през лятото, да опитам с подходящи противозачатъчни (Janine) за 3-4 мес., но тъй като възрастта и употребата на цигари противоречат на безрисков прием в перспектива, вече се виждам на есен с Роакутан в ръка :) ...
Въпросите ми са два:
1. Предвид теглото ми, което предполага 30 мг дневно за 6 мес. – да се постарая ли да намеря разфасовка от по 10 мг и да разпределям някак на 2 приема, или е по-адекватно да опитам с 2 х 20 мг на ден но за по-кратък период? ... Или пък 2х10 мг за по-дълъг период?
2. Тестостеронът ми е в норма, но сериозни отклонения имам в стойностите на DHEA-S и на холестерола (LDL e двойно над реф. ст-ст. Затова и не ми се ще да прекалявам с контрацептиви, но да не разводнявам темата...) Смятате ли, че някое от двете може да взаимодейства негативно с изотретиноиновата терапия?
Извинявам се предварително за дългия пост, но виждам, че в момента тук не е претоварено и мога да превантивно да обсъдя с компетентен човек това, кето ми се върти в главата.
Поздрави и благодаря предварително.
И едно голямо БРАВО за това, което правите. Наистина е достойно за уважение!

зарко
Posts: 46
Joined: Sat Feb 28, 2009 2:03 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby зарко » Fri May 27, 2011 3:40 pm

Здравейте и от мен отново .
Направих си както ме посъветва Bulgaricus иследвания на хормоните и се оказа че имам завишени норми на Пролактин- 610.9 !!!
Възможно ли е Bulgaricus от това да ми излизат пъпки ?

angel_angelov
Posts: 2
Joined: Fri May 27, 2011 4:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby angel_angelov » Fri May 27, 2011 4:54 pm

Здравей Булгарикус!!Имам питане относно Роукутан . Имам акне вече 4та година се боря с него упорито.Приемал съм и разни антибиотици от рода на азакс и азатрил под дерматологично наблюдение.Резултати имаше ноо ето че в момента отново се боря периодично ми излизат по 6-7 пъпки и това е ужасен проблем не мога да спра възобновяването им.Та въпроса ми е роукутана от чужбина как може да си го поръчам точно този , който беше описал от германия за 66 евро 100 таблетки .На 18години съм 183см висок 78 килограма

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Sat Jun 04, 2011 6:35 pm

Здравейте,

отговарям по ред на запитванията.

1) Получи се доза от 90 мг на кг тегло.
2) Няма петънца останали, следи от самите пъпки обаче има, но на който му пречат може да ги отстрани с лазер.
3) @unhappybaby Два приема по 20 мг на всеки 24 часа считам във Вашия случай за оптимални. Лекарят така е казал.
4) @mustang Да, предполагам, че по-големият и проблем е депресията, а не самата инфекция. Първо е необходима диагноза: чрез посявка на множество секрети, за да се знае кой е причинителят. Когато има актуална посявка може да се започне лечение, но с оглед на това колко е трудно то е добре да се обмисли първо кое ще е най-удачно, защото всяко лечение натоварва органите на пациента.
При тези причинители става дума за грампозитивни бактерии. Този термин има историческо значение и дава информация за това в какъв цвят се оцветяват бактериите при даден вид опит да се определи кои точно са те.
Има поне 50 важни вида стафилококи. Те се различават по дадени белези на обмяната на веществата им. От това как те си обменят веществата зависи и кое лекарство би било подходящо, за да бъдат унищожени при инфекции. Това е така, защото антибиотиците застават на определено място във веригата на обмяна на веществата и не позволяват от това място нататък бактерията да синтезира белтъци или липиди.
При устойчивите щамове (видове) на стафилококите, те са развили един ензим, който им служи да разграждат антибиотика, преди той да е успял да влезе в обмяната на веществата. Един вид можем да кажем, че нормалните антибиотици нямат никакъв шанс срещу MRSA (съкращението означава "метицилин-устойчиви-стафилококус-ауреус"). Останалите антибиотици пък нямат по принцип действие срещу този тип обмяна на веществата или то е слабо. MRSA разграждат ефективните антибиотици и не се повлиават от антибиотиците, които не могат да разградят. Това е тяхното "проклятие". Има няколко антибиотика, подходящи за лечение: ванкомицин, тейкопланин и линезолид. Един курс струва около 500 Евро и няма гаранция, че всички бактерии ще бъдат унищожени.
Това е общата информация за стафилококите.
5) Няма точен срок, кога може да се започне с креатин. Аз съветвам да се изчака поне един месец. От витамини няма смисъл, те са дори и противопоказни при спорт. Изчакай поне месец преди да започнеш и преди това и 4 седмици след началото на приема си изследвай креатининът и чернодробните показатели, за да не се стигне до опасни усложнения.
6) Трябва да те видя, не мога така да кажа за мъртвата кожа. Снимка може да ми пратиш по имейл.
7) Вашите черни точки да един вид жлези, които не успяват да се инфектират и да се превърнат в гнойни пъпки. Не считам, че е добре при тези оплаквания да приемате изотретиноин пер орално, но можете да ползвате изотретиноинов гел. Обърнете внимание, че колкото повече се миете, толкова повече кожата ще се стреми да се омазнява и влизате така в един омагьосан кръг.
8) Въпросът Ви няма лесен отговор. Първо, трябва да Ви е ясно, че при такова едно лечение за бременност дори и не трябва да се мисли. След последното хапче е добре да минат 3 месеца, докато се стигне до забременяване. Не знам, дали това Ви интересува, но трябва да го знаете. Последиците са необратими.
При жените е добре лечението на акне по принцип да е с противозачатъчни, а не с изотретиноин.
Хормонът, но и изотретиноинът са две вещества, които трябва да бъдат преработени в черния дроб. Не може да се направи прогноза, дали черният Ви дроб при тези показатели ще го издържи. Но може под строг контрол да се опита. Можете и 10-10-10 мг да приемате на 24 часа.
Ако не виждате никакъв друг път за лечение, то е добре да си правите на точно определен ден всяка седмица кръвно изследване. Така в случай на щети, ще можете достатъчно рано да прекратите лечението. Абсолютна сигурност няма и в това ми предпожение.
Въпросният хормон има не само действие сам по себе си, а е и "предниво" на тестостерон и при дадени условия на естроген. Нормално е LDL да се повишава с възрастта.
Комбинацията на два препарата е и двойно натоварване. Вие трябва да прецените кое е за Вас по-важно.
Лично считам и двата подхода за легитимни при дадени обстоятелства.
9) Пролактинът е хормон на хипофизата, който е основно отговорен за секрецията и за разтежа на млечната жлеза. Т.е. да, възможно е повишената секреция да има нещо общо с този хормон. При значително завишени стойности трябва да се изследвате и за т.нар. пролактином, което е вид тумор. Вероятността е много малка, но при такива стойности съвременната медицина препоръчва изследване. Пролактиномът е вид тумор на хипофизата.
Във всеки случай повечето отклонения нямат туморен произход и нямате причина за безпокойство.
Хормоните са активни в каскади, т.е. ако нивото на един се промени, се променят и нивата на други. При пролактинът е така, че два други мъзки хормона се подтискат и това може да е причина за пъпките Ви, да.
Сега: повторно изследване и ако отново е с такова отклонение, то: ЯМР с контраст на мозъка.
10) Роакутанът може да си го поръчате с рецепта от България в коя да е аптека, ако имате познат в чужбина. Ако нямате познат и ми изпратите рецепта, може да Ви го изпратя.
Поздрави,
Булгарикус
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

angel_angelov
Posts: 2
Joined: Fri May 27, 2011 4:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby angel_angelov » Wed Jun 15, 2011 12:56 am

А нека да ви попитам още един въпрос:) Може ли доакто се лекувам с роукутан да изпозлвам пудра на синхролайн акникеър?Тя е специално зразработена за акнеична кожа и ако не може да ми препоръчаш някакъв друг матиращ продукт защотот за 4 години белезите са ужасни ...


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests