Лечение на акне (2. тема)

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

Deadwinga
Posts: 12
Joined: Thu Mar 11, 2010 1:45 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Deadwinga » Sat Oct 09, 2010 12:16 am

Ами да сгреших, че спрях лекарството на петия месец. Мислех, че ще са достатъчни и както се оказа - не са. Но наистина станалото станало.

Преди около месец бях при дерматоложка, която ми предписа почистващ гел Cleanance, Acne-out-Active лосион, Clean-Ac крем, Retin -A 0,05% крем, Neorosal таблетки (витамин B2). Докато ги използвам положението е доста по-добре, но не знам колко време още мога да се мажа. Имате ли представа дали с времето ще стават все по-неефективни или мога да ги ползвам колкото време искам. Истината е, че продуктите не са евтини и трябва да ги ползвам сутрин и вечер, но с тях поне не ми избиват пъпки, така че ако трябва бих се мазал цял живот.

На консултацията с дерматоложката също попитах дали има шанс да не е акне, а някаква друга инфекция и дали ще е добре да си направя посявка и антибиограма и ми беше отговорено, че самата процедура е грешка на изкуството и всеки път излиза, че е стафилококова инфекция. Аз лично не съм толкова убеден, защото други лекари са ми казвали различни неща, но когато се лекувам при даден лекар спазвам неговите указания.

KnumSkull
Posts: 1
Joined: Tue Sep 21, 2010 11:47 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby KnumSkull » Sat Oct 09, 2010 1:12 am

Здравейте!

Искам и аз да споделя малко опит. Мъж съм, на 27г, 183 см, 83 кг. Приемам лекарството от 1 месец - 2 * 20 мг на ден. Резултата до момента е:
- пъпките спряха да излизат и за момента може да се каже, че нямам почти никакви. През последният месец ми излезнаха общо 3 пъпки като 1 от тях си беше "доста" пъпка;
- на 3 ден от приема ми изсъхнаха устните - купих си овлажнител на Нивеа за мъже - помага;
- на 1 седмица започнах да чувствам болки в мускулите и отпадналост на тялото, в момента този проблем го нямам;
- ръцете не са ми изсъхнали кой зане колко, но съм си купил обикновен крем за ръце за 1 лв. и го ползвам от време на време - помага;
- на 10 ден от лечението започна да ми тече кръв от носта, което след консултация с лекар се оказа нормален страничен ефект от лечението - изсъхва вътрешността на носа и трябва да се овлажнява. Купих си овлажнител от рода на Тонимер гел - все още не съм убедено, но по-скоро мисля че помага;
- от няколко дни усештам сухота в очите и мисля да си купя изкуствени сълзи;
- направих си чернодробни изследвания на 3 седмица - всичко е нормално, даже резултата е по-добър от този преди да започна лечението, което според мен се дължи на факта че започнах приема на лекарството точно след лятната си отпуска, по време на която пих доста алкохол;

Не използвам никакми измиващи гелове, кремове, балсами и други чудесии - единствено стандартно бръснене 2 за 3 дни.

Мнението ми за момента е че лекарството работи. Има странични ефекти, които са търпими - може би най-неприятното е кървенето на носа.

Имам три въпроса към Булгарикос:
- в момента нямам пъпки, но зачервяванията си стоят там където са били пъпките. След колко време е нормално лекарството да действа и върху тях?
- какво мислиш за кървенето на носа. Беше споменал че това може да е проблем, което според мен е така - това си е признак, че нещо не е наред, но за пример в цяла Турция се възприема като нормален страничен ефект от лечението.
- беше споменал, че най-добрият вариант за автършейф след бръснене е някой който не пари много. Аз ползвах на Адидас, но ми стягаше страшно много кожата, която се лющеше. Смених го с автършейф балсам / крем на Нивеа и вече нямам такъв проблем Кой е удачният вариант за теб?

Успех на всички!

ПС - Майката му е търпението и самодисциплината!

vspetkov
Posts: 9
Joined: Thu Sep 16, 2010 4:20 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby vspetkov » Sat Oct 09, 2010 3:44 pm

Здравейте Булгарикус,

Да проблемът е че започнаха да се появяват отново пъпки, което се дължи според дерматолога който посетих последно на факта че съм приемал малки дози и лечението не е било достатачно ефективно. Но не мисля че има и много голям ефект от почистващите пяни и Акне BP5 които ползвам, за съжаляние. Та се замисля ако може да проведа втори курс налечение с изотретиноин при много строг лекарски контрол дали е възможно.

Поздрави и благодаря.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Sun Oct 10, 2010 12:39 am

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Sun Oct 10, 2010 12:40 am

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

vspetkov
Posts: 9
Joined: Thu Sep 16, 2010 4:20 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby vspetkov » Sun Oct 10, 2010 11:02 am

Здравейте Булгарикус,

Приемах по 20 мг на 16 ч. = 60 мг за 48, при тегло 55кг е приблизително по 0.5мг на килограм. Приемах го в период на 18 седмици като общото количество е около 4000 мг.

Поздрави и благодаря.

Deadwinga
Posts: 12
Joined: Thu Mar 11, 2010 1:45 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Deadwinga » Sun Oct 10, 2010 12:34 pm


зарко
Posts: 46
Joined: Sat Feb 28, 2009 2:03 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby зарко » Mon Oct 11, 2010 10:15 am

Здравейте Bulgaricus отново и от мен тежа 84кг 180см, на 26г . Ако си спомняте преди една година и аз проведох лечение с Роакутан който приемах шест месеца (през първия месец 40 мг. на ден и пет месеца- по 60 мг. на ден ) . Деиствително бях се изчистил и нямах проблеми , вярно през лятото се появяваше по една пъпка през известно време, което мислих че е нормално в смисъл такав от потенето от горещото време, но някаде от началото на месеца съм притеснен, че започнаха да ми излизат всеки ден пъпки ( не са за момента голями ). Моля за съвет незнам просто какво да правя .

Andrei
Posts: 10
Joined: Sun Apr 11, 2010 6:27 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Andrei » Thu Oct 14, 2010 10:52 pm

by Andrei » Fri Sep 17, 2010 11:03 pm

Не случайно е писано, че лечението за започва тогава, когато можете да сте сигурен, че ще можете да приемате 6 месеца лекарството, без да се излагате на слънце. Тези препоръки не са случайно дадени. Добре, преценили сте и сте поели риск, Ваше право е. Не знам какво съдържа този крем. Отново става дума за „уникален патент” и съставките не се намират лесно, ако ги имате, пишете. Не мога да изкажа препоръка срещу лекарската такава. Моята информация е, че не е трябвало да прилагате това лечение. Има опасност крайните резултати да са по-слаби, да. Това е така защото описвате симптоми на нанесени временни щети на кожата си, т.е. не може да се каже точно до каква степен те ще окажат дългосрочно действие.



Здравейте Булгарикус.Благодаря за отговора.Подозирах ,че ще е такъв относно последствията от влошаването на кожата ми в петия месец.А що се отнася до съставките на кремовете които използвах ,вече не са ми под ръка ,защото в яда си ги метнах възможно най-далеко :) Но те разбира се са "специален патент" както винаги.Има си хас да не са.А и не виждам смисъл да им ровичкам съставките.Така или иначе щетите бяха нанесени и сега лека полека се заличават - бавно.Смятам да приемам лекарството до края на този месец и да го спирам.Тогава стават точно шест месеца.Като гледам поста на колегата Зарко виждам ,че приемам абсолютно същата доза като него ,а сме и на едни килограми.Така ,че най вероятно ще имам рецидив скоро след прекратяването на хапчетата.Та се зачудих дали да не взема да удължа курса с един седми месец.Или да прекратя сега и при евентуален рецидив да започна нов курс с по-висока доза така ,че да достигна концентрация на лекарството на килограм близо 150 милиграма.Която е максимално допустимата както пише в Уикипедия.В момента при моите 87кг ,180ръст и 32 години ще постигна 117мг концентрация на кг.Ще се радвам да чуя вашето мнение относно евентуално удължаване на курса.Като естествено окончателното решение ще го взема аз.Поздрави!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Sat Oct 16, 2010 1:12 pm

Здравейте,

официалната препоръка с актуалност СЕГА, т.е. 2010 г. е:

"0.5 мг/кг/ден, възможно увеличаване до 1 мг/кг/ден или в тежки случаи до 2 мг/кг/ден, като дозата на лечебен курс не бива да превишава 120 мг/кг тегло. Стандартният курс на лечение е 4 месеца, като той може да бъде удължен до 6 месеца в тежки случаи".

В случая на Андрей ситуацията се е влошила след използване на помощни средства, които са били (според наличната ми информация) противопоказни за употреба при лечение с химиотерапевтично средство, като изотретиноин, защото то отнема шансовете на кожата да се предпази от вредните действия на същите помощни средства и те увреждат кожата, вместо да и помагат да се изчисти от пъпките.

Човек, когато предприема едно такова тежко лечение и го комбинира с други препарати е добре да прочете съставките, грешки стават вигани, не може всичко да е перфектно.

Википедия не бива да се използва за дозиране на медикаменти! Тя е източник на информация за широката публика и за научните среди, когато се опитват да обяснят някой процес за външни за тези среди лица. Но във Википедия може да пише всеки и всичко. Така написаната доза от 150 мг/кг тегло, например, противоречи на официалната медицинска препоръка.

Разбира се, че и да удължите с един месец, шансът за усложнения все още би бил много малък, но няма как да Ви кажа да го направите, защото ако го направя бих Ви казал да увеличите риска си за усложнения, въпреки че е известна официалната препоръка да не го правите. Вие ще си решите как да постъпите в тази ситуация.

В случая на Зарко, доколкото си спомням, бяха спазени всички препоръки за лечение. Част от пъпките винаги ще се връщат - важно е да не се ползват никакви мазила повече и да се спазва много високата хигиена особено при бръснене и подсушаване на кожата на лицето. Условието за алое вера гел, 99%, без примеси и че той е позволен си остава, разбира се.

Няма еднозначен и миродавен отговор за всички - трябва да се познава принципа на действие на лекарството и той е "кератинизиране", т.е. постепенното преобразуване на живите епителни клетки в мъртва органична материя (кератин). Едва когато всички потенциални епителни клетки, съдържаши жлези с даденото отделяне на вещества бъдат умъртвени не може повече да се появява това функционално смущение, видимо за нас, като "акне". Така медицината не може да излекува въпросната болест, а унищожава всички клетки, които потенциално биха могли да бъдат проблем, дори и да не са.

И така при всеки различно се появява ефектът - при по-голямата част остава завинаги, но някога, понеже повечето пациенти са млади отново има налице достатъчно клетки със смущения. Дори и фотомоделите имат тук-там пъпки, особено по местата, които се потят - лице, гръб и т.н. и тези явления се влошават при спорт, стоене пред компютъра, контакт с бактерии и т.н. Пациентите с акне трябва винаги да внимават какво правят и да спазват висока пасивна хигиена, т.е. не да се мият непрекъснато или често, а да избегват контакт с причинители на инфекции. Вече съм писал препоръки за кърпи за лице, самобръсначки и мн.др.

В случая на Deadwinga по мое необвързващо мнение е трябвало лечението да не се прекъсва до достигане на максималната доза. Сега може единствено да се чака и да се започне догодина по това време отново.

В случая на вспетков отново виждам, че не са спазени препоръките и лекарството е приемано само 18 седмици. Тази продължителност на лечение е отнела всякакъв шанс за дългосрочен резултат.

Сега, в крайна сметка къде са били грешите само да кажем не Ви помага много... Имате алтернативни лечения, които не са били ефективни преди изотретиноина. Няма как да започнете отново изотретиноиново лечение, без да нарушите препоръките, а те са възникнали след многогодишни изследвания.

Въпросът не е какво да правите, а какъв риск искате да поемете...

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

vspetkov
Posts: 9
Joined: Thu Sep 16, 2010 4:20 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby vspetkov » Sun Oct 17, 2010 11:07 am

Здравейте Булгарикус,

Да аз сега може би ще пробвам други методи за лечение, който не съм пробвал преди това, но въпроса ми е до колко е ризковано вторият курс на лечение, знам че не е препоръчителен, но аз съм готов да поема рискове само да знам какви са те.

Поздрави.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Sun Oct 17, 2010 8:54 pm

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Andrei
Posts: 10
Joined: Sun Apr 11, 2010 6:27 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Andrei » Sun Oct 17, 2010 11:30 pm

Здравейте Булгарикус.Така наречените помощни средства ми бяха изписани с рецепта от наблюдаващият ме дерматолог.Аз и затова се съгласих да ги взема макар да бях прочел в листовката ,че е противопоказно.Но както и да е - минала работа.От вашите думи следва ,че аз ще постигна оптималното натрупване на лекарството 117мг на кг в края на шестия ми месец ,който е настоящият.Сега остава да се надявам през останалите ми две седмици да имам колкото се може по-голям напредък.А според състоянието на кожата ми тогава ще преценя дали да не удължа още малко приема или да прекъсна.Успех и на всички останали в борбата с тая напаст.Благодаря за информацията,Булгарикус.Поздрави

vspetkov
Posts: 9
Joined: Thu Sep 16, 2010 4:20 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby vspetkov » Mon Oct 18, 2010 5:26 am

Здравейте Булгарикус.

Благодаря за отговора и не казвам че искам да знам нещо в проценти, а само възможните последици. Да аз за сега ще пробвам други методи, не знам какво ще се получи, а за вторият курс ако се стигне до там ще бъда много внимателен и ще го проведа при много строг лекарски контрол.

Поздрави и благодаря.

Deadwinga
Posts: 12
Joined: Thu Mar 11, 2010 1:45 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Deadwinga » Mon Oct 18, 2010 10:48 pm

Булгарикус,

Ако е възможно бих искал да потърся мнението Ви по два въпроса.

1) Засега локалната терапия с третиноин крем дава резултат и за месец и половина ми е избила само една пъпка, което е значително подобрение спрямо нормалното състояние. Има ли лимит на лечението или мога да ползвам крема колко време искам? Не знам дали кожата ми ще придобие някаква резистентност към него и ще става все по-неефективен.

2) Ако все пак се наложи отново да приемам Изотретиноин, не е ли по-добре първо да си направя посявка и антибиограма за да се види дали е акне или някакъв друг вид инфекция?

Благодаря Ви предварително


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests