Въпрос за Зайпрекса

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

jolene
Posts: 84
Joined: Fri Jan 02, 2009 2:26 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Въпрос за Зайпрекса

Postby jolene » Fri Jan 02, 2009 2:34 am

Точно като за Новогодишен празник ме налетя проблем...
Зайпрексова терапия ми бе назначена преди 3 месеца,последния от който го спрях самостоятелно.Естествено,щом семейството и психоложката ми узнаха не бяха очаровани,затова на 30ти декември в 16:30 часа буквално ме насилиха да изпия пропусната сутрешна доза от 10mg Zyprex и една таблетка Asentra.В 17:30 ми дадоха Диазепам;заспах почти веднага.В 23:30 ме събуди майка ми и ми е дала още една таблетка 10mg Zyprex(аз дори не помня);та на следващата сутрин се чувствах ужасно.Отидохме при дежурен психиятър и точно в 9 сутринта той ме накара да изпия ОЩЕ една таблетка 10mg Zyprex.От тогава до сега отказвам всякакви хапчета и получавам някои неприятни симптоми.Ходих при много лекари(половината не знаеха какво е Зайпрекс,а другите казаха,че вече е изхвърлен от тялото ми),промивка на стомаха ми бе отказана,а Бърза помощ само ме смъмри,че ги занимавам с подобни неща.Сега очаквам Зайпрекса да бъде изхвърлен от организма ми(предполагам чрез урина,пот...),след колко време ще стане това?
Моля ви,помогнете ми.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Fri Jan 02, 2009 2:43 am

Уточняващи въпроси.

Вижте опаковката и кажете имате в предвид Olanzapin (Zyprexa®) ли?

За какво заболяване Ви е било предписано лекарството (психоза, посттравматичен стрес...)?

От колко време го вземате?

Защо самоволно сте прекратили лечението?

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

jolene
Posts: 84
Joined: Fri Jan 02, 2009 2:26 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby jolene » Fri Jan 02, 2009 2:50 am

Да,точно Olanzapin (Zyprexa) имам в предвид.
Заболяването ми е шизофрения,но Zyprex ми е било изписвано и преди,за bi-polar syndrom и страхова невроза;общо взето го вземам от около 2 години.
На 16ти септември ми се появи проблем с преглъщането на храна,който д-р Лорис Саян прецени,че е психически;след около месечна терапия със Zyprex започнах да се храня нормално,със съвсем леки изключения.Не знам защо,но реших,че може би проблемът ми не е бил психичен,защото усещах дразнения в гърлото и реших,че няма смисъл да пия повече анти-депресанти.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Fri Jan 02, 2009 4:04 am

Здравейте,

горещо Ви съветвам да не изменяте леченията на добре утвърдилият се бургаски шеф на психодиспансера!

Въпросният медикамент е много подобен на Clozapin, който е исторически по-първоначално възникнал и по-остарял вече.

Няма да си позволявам оценки на терапията на специалист от това ниво, но трябва независимо от всичко да Ви кажа, че дори и в Германия това е средство на първия избор за шизофрения.

Знаете, като засегната по-добре от много лекари, че действието на редица психотропни вещества идва едва след 2-4 седмици и съответно отминава едва 2-4 седмици, след като приключите лечението. Освен това хапчета сами по себе си в психиатрията трудно излекуват, само дългосрочната комбинирана терапия има резултат. Не е било правилно да спирате лекарствата, точно когато са започвали да действат.

Най-голямата грешка на болните от шизофрения е да спрат лечението си. Почти всеки е минал през това, но не искам да Ви стигматизирам.

Конкретно, оланцапин е невролептик, свързва се в плазмата на 93% и времето на плазмен полуразпад е 34 до 52 часа. Това е времето, което е необходимо за изчистване на половината от плазмената концентрация, т.е. дни ще трае във Вашия слуай.

Да, права сте, че не е хубаво да се пият тези лекарства. Тогава лекарят трябва да сложи на везни рискът от непиенето на лекарството и този от неговото пиене. Границата е понякога много тънка, но явно при Вас са преценили, че е по-добре да ги пиете.

Проблемите с преглъщането са типични за диазепама или за други упойващи средства.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

jolene
Posts: 84
Joined: Fri Jan 02, 2009 2:26 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby jolene » Fri Jan 02, 2009 4:18 am

Благодаря ви много!
Ако за 54 часа се изчисти половината от плазмената концентрация,другата половина ще остане ли в организма или ще се изчисти за още 54 часа?
Съжалявам ако въпроса ми ви се стори глупав.
Отново благодаря.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Fri Jan 02, 2009 4:24 am

Здравейте,

няма глупави въпроси, а има само глупави отговори.

Ако имате 100 частички вещество в кръвта си след 54 часа ще имате 50, след още 54 часа 25, след още 54 часа 12.5. Това е физично понятие и не трябва да го знаят всички на изуст, въпреки че влиза в задължителния каталог на МОН. :)

Друг е въпросът кога концентрацията се усеща изобщо. Тя оказва влияние върху биохимичните процеси в мозъка.

А Вие защо не спите по това време? Аз съм на работа, но Вие като не спите само ще влошите проблемите, ако мога да си позволя медико-възпитателната и добронамерена бележка. :)

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

jolene
Posts: 84
Joined: Fri Jan 02, 2009 2:26 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby jolene » Fri Jan 02, 2009 4:30 am

Позволих си лукса да погледам малко кеч тази вечер,защото съм изпуснала доста :) Но докато се ровех из нета,търсейки информация за моя проблем реших,че ако имам възможност,ще попитам!
Изглежда срокът е доста дълъг...възможно ли е дозата,която съм приела,да бъде животозастрашаваща?
Пожелавам ви приятна работа!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Fri Jan 02, 2009 4:32 am

E, каква в крайна сметка е крайната доза, която сте приела за 48 часа?
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

jolene
Posts: 84
Joined: Fri Jan 02, 2009 2:26 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby jolene » Fri Jan 02, 2009 4:34 am

30mg

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Fri Jan 02, 2009 4:55 am

Не. Не се притеснявайте.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

jolene
Posts: 84
Joined: Fri Jan 02, 2009 2:26 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby jolene » Fri Jan 02, 2009 4:58 am

Благодаря ви!Асентрата и Диазепама които съм взела заедно с тази доза също не вредят,надявам се?

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Fri Jan 02, 2009 5:02 am

Взаимодействията с други медикаменти не са широко излседвани и доказани нееднозначно. Не трябва да се употребява с алкохол и при други интоксикации, включително и с диазепам, но докато спазвате дозите няма опастност. Който Ви дава диазепам трябва да знае и какво друго приемате.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

jolene
Posts: 84
Joined: Fri Jan 02, 2009 2:26 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby jolene » Fri Jan 02, 2009 5:05 am

Да,разбирам,но комбинацията която съм приела сега застрашава ли живота ми?

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Fri Jan 02, 2009 5:07 am

Не.

Ако го застрашаваше щяхте в рамките на 0.5-4 часа да станете сомнолентна и да заспите.

Поне 3-4 пъти по-висока доза би била необходима, за да има опастност.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

jolene
Posts: 84
Joined: Fri Jan 02, 2009 2:26 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby jolene » Fri Jan 02, 2009 5:08 am

Ооох...успокоих се! :D
Благодаря ви толкова много!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 260 guests