Лимфни възли и температура

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

пъзел
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Лимфни възли и температура

Postby пъзел » Sat May 10, 2008 2:46 am

Здравейте, имам следния проблем. На 25 години съм. Януари месец се разболях от ларингит, премина в бронхит, имах и коннктивит - общо взето, една седмица не можех да говоря, защото гласът ми беше спаднал на нула, кашлях и едвам си отварях очите. Предписаха ми антибиотик - Фромилид Уно, който пих 10 дни. междувременно, забелязах, че температурата ми стои на 37 непрекъснато общо взето... на 6тиа ден от антибиотика си направих снимка на белия дроб, потвърди се бронхита.... на края на антибиотика продължих да имам тази температура и веднага след това ми предписаха друг - Аугментин. На 5тия ден Т ми стана нормална (36.6) (междувременно тогава ми дойде цикъла), пих антибиотика до 7 ден и той свърши. Но докторът ми каза да си купя нова опаковка и да продължа до 10 ден - след като бях изпуснала 1 доза започнах наново - тогава забелязах, че целият ми корем, гърди, меките части на ръцете, без лицето, се покриват с малки, червени точици, които не ме сърбяха. обадих се на доктора, той ми каза, че според него не е алергия, защото не можела да се прояви толкова късно... все пак прекъснах антибиотика и нещата се оправиха... след 14 дена обаче (една седмица след края на Аугментина), леко ми стана топло и почти на бъзик си я премерих и видях, че пак се качва на 37 .... пак на доктор, междувременно леко ме заболя и гърлото... гърлен секрет - нищо... все пак отново антибиотик - Зимакс. 14 дена си стоя тази температура, като сутрин е нормална, към ранния следобяд се покачва докато заспя, нищо не чувствам, ако не я премеря, никога няма да разбера, че я имам. Казаха ми, че ми е повреден терморегулационния център и да чакам да ми мине!
започнах всеки ден да я меря, докато не открих закономерност, че на 14тия ден от цикъла ми се покачва и така докато ми дойде, след това 14 дена си е нормална - 36.5-6, това вече продължава 4 месеца. Междувременно отидох на гинеколог (той ми каза, че това с Т било нормално, показвало наличието на овулация, дължи се на хормоните).
дотук ок, докато един ден, не започнах да се пипам насам натам за лимфни възли (бях прочела нещо) и напипах нещо като продълговато топче под мишницата в ляво, както и малък лимфен възел на шията пак вляво (мъничко кръгло топченце с големината на лещено зърно, не е твърдо) (не знам дали има връзка, но когато бях болна, гърлото ме болеше изключително много вляво, не можех да преглъщам въобще). След като личният лекар ми каза, че 'всички имаме топченца тук и там" без даже да ги види, отидох на гръден хирург за преглед на гърдите - всичко ок , после отидох на хематолог в хематологията- казаха ми да ги наблюдавам 1 месец и спомена, че като краен случай можело да се наложи да ми извадят единия лимфен възел. мина 1 месец - никакво развитие, не са спаднали. междувременно личният ме изпрати при друг лекар, който ми каза, че това под мишницата не било лимфен възел!! като го попитах какво е, не ми отговори... то вярно, че на пипане е нещо като удебелена жила, ама от другата страна нямам такова...
направих си и тест за спин - отр.
2 пъти ПКК с диференциално броене - нормална

Пиша толкова подробно, защото не знам дали има връзка между всичките тези неща....вече съм на ръба на нервна криза. непрекъснато противоречия, един казва, че няма защо да се притеснявам за температурата, от друга страна клатят глави и казват, че е не е нормално. сега и с тия лимфни възли... кое е и кое не е..
въпросът ми е какви изследвания най-накрая да си направя, че да стане ясно това нормално ли е или не:
от какво може да се дължи тая температура - какви изследвания да си пусна? ще ида в някоя лаборатория и искам да си пусне де що има, което би могло по някакъв начин да е свързано с тази температура, та дори и с тези лимфни възли...
И как мога да разбера това под мишницата какво ми е? гръдния хирург и единия доктор - казват, че е лимфен възел, другият - 'да го извадят и да видят, че не е'

Благодаря!!!

пъзел
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

забравих

Postby пъзел » Sat May 10, 2008 2:58 am

забравих да спомена, че преди месец и нещо, когато отидох за лимфния възел, забравих да кажа на лекаря за моята Т. тогава ми каза, че вероятно се дължат на инфекция, но това никой не знаел със сигурност. сега, като му кажа, дали направо няма да тръгне да ми ги вади :shock: :shock: то след 3 антибиотика .. не искам да пия повече антибиотици...
преди малко пак си я премерих да видя дали и този месец ще е така: пак 37...

ZdraveiGP
Posts: 190
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:36 pm
Contact:

z

Postby ZdraveiGP » Sat May 10, 2008 7:24 pm

Госпожице Пъзел,
Предлагам ви да не се шашкате толкова - преминали сте толкова изследвания и консулти със специалисти. По отношение на температурата, мисля, че колегата АГ ви е обяснил вече - това покачване е в основата на температурния метод за определяне предполагаемия момент на овулация.
37ц. е граница на нормата - ако и през останалото време я заковавате - това е по скоро нормално, отколкото знак за патология. Относно лимфните възли - наистина понякога е трудно да се определи каква е дадена структура - особено във вашия случай, след прекарани инфекции - може да са подкожни уплътнения, мастна/съединителна тъкан, съдови разширения и т.н. Дори и да са лимфни възли, това че са леко увеличени?, не осначава непременно нещо сериозно - ако беше така, кръвната картина и рентген на гр.кош щяха да покажат изменения.
Това, което можете да направите - описания обрив след прием на пеницилинов тип антибиотик наитина по-скоро не е алергия/щеше да се прояви веднага/ , а може да показва наличие на т.нар. Инфекциозна мононуклеоза/особено съчетано със силна болезненост в гърлото и подуване на лимфни възли/ обрива е известен като ;пеницилиново морбили; и се получава при наличие на мононуклеозата. Дори и това обаче, би трябвало да се отрази на тези ПКК, които сте направили двукратно.
Ако ви се занимава - направете си тест за Мононуклеоза, Хламидии/PCR-реакция/ и Васерман - всичко това е по скоро за ваше успокоение.
А ако наистина толкова се притеснявате за лимфните възли - ами нека ги биопсират/извадят - манипулацията е толкова безобидна и с упойка - извършва се в амбулаторни условия. Така поне ще се успокоите и ще можете пълноценно да се порадвате на пролетта :)
Махнете неприятните мисли от главата си и не се впрягайте толкова - направили сте повече от достатъчно вече.
Успех!
www.zdraveigp.com
www.zdravenforum.com

пъзел
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

мерси много

Postby пъзел » Sat May 10, 2008 10:55 pm

мерси много:) наистина ми подействахте успокоително. Относно мононуклеозата и аз се замислих и прочетох същите неща, затова го описах толкова подробно. но си мислех, че това щеше да се отрази в кръвната картина. едната си я правих точно по време на приема на Аугментина - левкоцити 6.6 (3.5-10.5), еритроцити 4.60 (3.7-6.0), хемоглобин 119 (120-180), хематокрит 0.37 (0.37-0.54), тромбоцити 223 (150-400), MCV 82 (80-92), MCH 25.8 (26-32), MCHC 316 (310-360). Пръчкоядрени-0.02 (до 0.06), сегментоядрени 0.67 (0.50-0.70), лимфоцити 0.30 (0.20-0.45), моноцити 0.01 (0.04-0.08). СУЕ - 12 до 20.
Един месец по-късно ситуацията бе такава: левкоцити - 4.5 (3.5-10.5), еритроцити - 4.56, тромбоцити - 232, хемоглобин - 138, MCV - 83 (80-92), MCH 30.2 (26-32), MCHC 363 (310-360) - пръчкоядрени - 0.01, сегментоядрени - 0.67, лимфоцити - 0.30, моноцити - 0.02 (0.04-0.08). СУЕ - 7 (до 20)

Хематолога ми каза, че първият път съм имала анемия, затова сега пак трябва да си пусна ПКК. Може ли да ми обясните, че ми е любопитно какво означава това, че този хематокрит винаги ми е на долна граница, миналата година си правих профилактично ПКК, като бях напълно здрава, той пак беше на долна граница. Тогава и всички показатели бяха в референтните граници, а сега тези МСН, МСНС - защо са над нормата, какво означава това при нормален хемоглобин?

Не знам дали има връзка, в началото преди да се разболея, като започна да ме боли гърлото много, подчелюстните възли ми бяха станали като маслини :)) явно са били доста големи, че като отидох на лекар ми се скараха защо веднага не съм взела антибиотик. впоследствие непрекъснато ме питаха дали са спаднали, но те се оправиха до 2 седмици. след половин месец пак ме заболя гърлото пак от лявата страна, пак ми се поду единият лимфен възел, но пак си се оправи сам. Ходих да ми гледат сливиците, казаха, че нищо им няма, имала съм хроничен фарингит.... да, ама вече не ме боли гърлото, а и по принцип ме боли веднъж на 100 години :))

Мисля като ходя да си правя ново ПКК да си пусна: хормони на щитовидната жлеза, хламидии, токсоплазмоза, васерман, теста за моно за пръв път чувам да има такъв - и него ще го пусна, ще си направя манту, и ще си направя една ехография на коремни органи, бъбреци и там каквото още може да се види на ехограф :twisted: ще си пусна и едно изследване на урина, че по време на този Аугментин бая ме боляха и бъбреците (ама тогава прочетох, че можело да е странична реакция в опаковката).

Благодаря Ви много за отговора, наистина се превърнах в хипохондрик, толкова неща изчетох в интернет, че така се депресирах, че по едно време бях нон-стоп с термометъра
:shock: Дали вече не съм за психиатър :)) Ама да ви кажа, ако по-рано се бях позачела в нета, никога нямаше да допусна да ми предпишат 3 антибиотика един след друг без изследвания. Всичките изследвания съм си ги правила аз на своя глава - и рентгена и гърления секрет, та и кръвната картина и то след дъжд качулка :)) та след третия антибиотик една седмица ме караха да си пръскам БИОПАРОКС в гърлото та, ако имало нещо да го доубие :)) е, нищо не уби, освен, че после за профилактика пък ме посъветваха да си мажа нистатин пак в гърлото :) 1 седмица по-късно пих по 3 пъти на ден 2 аспирина, за да ми спадне температурата - пак не подейства :))) въобще, станах опитно зайче :) вече лекарства без изследвания не приемам. Разбиха ме - 1 месец после каквото и да ядях, ме болеше стомаха после по цял час, да не говорим, че пих и МИКОМАКС.... луда работа... :D сега и с тея лимфни възли .... :shock:

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sun May 11, 2008 12:07 am

Много жалко да чета тази история... И как е възможно по "ирисова диагностика" да се сменят антибиотици, без посявки и т.н... Въпреки че принадлежа към медицинското съсловие понякога се безпокоя от повърхностното прилагане на лечение от страна на някои лекари, за съжаление в мнозинство. Ясно, че пари нема. Тук спор няма, ама като е така трябва да е налице доблест и или да се хвърли бялата манта и да се премине в друга сфера или да се каже на пациентите, че имат избор или да доплащат качествената диагностика или да разчитат на повсеместното осигуряване в лошото му качество и да не реват по форумите и по Валя Ахчиева. Всичко друго под формата на някакво толериране е просто вегитиране и изказване на някаква печалба на гърба на всички участници - пациенти и лекари. Всички са потънали в някаква суматоха, хаос, преуморяване и отказ за отстояване на позиция и не виждат, че изход има. И тези публикации ще продължат със сигурност...
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

пъзел
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby пъзел » Sun May 11, 2008 2:05 am

човече.. страшна работа...не знам в кой и къде е грешката.. може би и в нас пациентите има грешка ... че нямаме доверие в лекарите, ама как да имаш доверие на всеки, като:
1) УНГ ми казва, че имам проблем с терморегулационния център!! еми малко тъпа трябва да съм, за да не зацепя, че преди да ми постави тази диагноза (точно УНГ ли?) трябва да се отхвърлят всички други тривиални причини...питам го 'добре, аз имам 14 дена Т и 14 дена нямам - как ще ме убедите, че е от него...2 довода да ми даде и аз ще му повярвам сигурно, но не би... кара ми се, че съм задавала въпроси... казва ми да съм чакала 6 месеца да ми мине... ами аджеба, ако ми има нещо друго, после кой ще обере пешкира, че съм мислела, че ми е терм. център?? аз, нали...
2)преди още отивам при личният лекар с оплаквания болка в гърлото ... нито ме погледна, нито ме преслуша... седи си зад бюрото... и ми казва 'ами да, сега върлува грип, искате ли антибиотик или не" - взех си болничния и отидох на УНГ - ми гнойна ангина...
3) отивам при личния пак за лимфните възли - изслуша ме и точните му реплики бяха 'всички имаме топченца тук и там'
4) отидох на хематолог - знаете ли как ми опипа лимфните възли в слабините... през дънковата пола... чак ме досмеша, а лимфните възли под мишницата - през дебелия пуловер - доплака ми се...еми как да не отидеш при друг...???
5) искам да си прегледам щитовидната жлеза - ами касата не го поемало, добре де, искам да си платя, какво да направя, към кой лекар да се обърна, към коя болница да се насоча, абе аджеба какво да направя - извади една книжка с известна лаборатория и ми каза да си изследвам тия хормони и да гледам референтните граници...

понякога се чудя дали това е нормално .. или аз преувеличавам проблема...нормално ли е да обръщам внимание на тези неща...

Guest
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Guest » Sun May 11, 2008 2:12 am

само да спомена, че си се къпя редовно, млада, хубава девойка съм, интелигентно изглеждаща, а не някоя мърла... че въпросният ме е преглеждал през дрехите... че то така излиза, даже малко обидно ми стана .. :shock: :evil:

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sun May 11, 2008 3:38 am

Ах, тя грешката е сложно понятие. Далеч съм от мисълта, че еди си кой бил виновен. Ама много ме отвръщава тази безотговорна инерция, по която са се пуснали всички. Като салове по течението на някоя бавна и мътна река, ако мога да си позволя сравнението. Понеже се занимавам професионално с някои чужди езици забелязвам, че на някои други езици думите просто имат по-силно значение, отколкото в България. Например на немски и английски се казва само веднъж "не благодаря" или само веднъж се предлагат пуканки и т.н. И се казват неща, които се мислят и като се кажат си държат на думата на длъжността на задълженията, а ако не искат да помогнат го заявяват като гръм от ясно небе просто ей така.

Така е и в нашата медицина. Не мога да разбера какво са тръгнали пациентите сами по изследвания и да разнасят лекарски епикризи между лекарите-колеги и да си организират транспорт, ако не могат сами да отидат някъде си.

Отивайки при личния лекар, трябва при различни DD да се взема кръв за всички изследвания там на място, ЕКГ, Ехо, захар, ЕКГ при натоварване, уринни проби и рентгенова снимка да се прави, като джипито вдига телефона и казва: "Добър ден. В колко часа може да мине пациентката Марчева за торакс в две повърхнини?". Снимки се пращат по имейл (съвсем проста процедура), а куриер събира кръвните проби в 11 часа всеки ден (заплаща го лабораторията).

Нашето обслужване е малко като в ресторант на самообслужване. Храната ти я готвят, понякога става, понякога е буламач, ама да се обслужиш трябва сам да си донесеш нож, вилица, лъжица, чаша, бира, да си вземеш храната, да платиш на касата и да си платиш за тоалетна...

Кви са тия протоколи, които хронично болни трябва да заверяват?! Що не могат такива неща да се уреждат по пощата, като навсякъде по света. Няма не може. Всичко може и не е въпрос само на пари.

По гореизброените от мен случаи става дума за организация, а не за милиони.

Ама не държавата е отговорна, че джипитата не могат да се разберат как всико да протича, а те и не искат. Че какво печелят те на пръв поглед от всичко?

“Управление на здравето” или както на чист български му казваме “здравен мениджмънт” трябва да е водещ фактор. И след като те работят да се въведе и контрол на качеството, който пък ще покаже на кой къде му е мястото.

В сегашната държавна система държавата е отговорна само за почвата. За оран, сеене, жътва, обработка, съхранение и продажба са отговорни хората с фирмите си.

И от такива малки проблеми си вадим извод за цялата система. Ами, да, един преглед трябва да е 20 минути. И, да, трябва да има списък на чакащите, щото иначе не става. Но са списъка в календара се уговаря час на всеки. За 10% неочаквани спешни се оставя буфер.

И не трябва да се пита пациента иска ли антибиотик.

Не ща да започвам дискусия.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

пъзел
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby пъзел » Sun May 11, 2008 1:57 pm


Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sun May 11, 2008 3:09 pm

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Guest
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Guest » Sun May 11, 2008 4:09 pm


Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Mon May 12, 2008 12:49 am

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

ZdraveiGP
Posts: 190
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:36 pm
Contact:

з

Postby ZdraveiGP » Mon May 12, 2008 12:46 pm

Пак се отклонихме -
П.С. Енигматична госпожице Пъзел - вие за жалост сте жертва на тази супер абсурдна и хаотична система. Наистина е така - поведението на колегите е абсолютно непрофесионално. Вие явно имате воля да се погрижите за себе си - има толкова читави медицински центрове/особено ако сте от София/, където за половината от парите, които сте дали насам натам, щяхте да получите комплексно, качествено и професионално здравно обслужване. Казусите ви са по-скоро прозаични - не се притеснявайте!!! Това от което наистина се нуждаете е някой да седне и на спокойствие да ви обясни възможностите. Този реален частен пазар на мед.услуги, разчита точно на хора като вас, не желаещи да правят компромис със здравето си - точно по аналогия с кренвиршите.
Това, че сте хубава, интелигентна и къпана, допълнително би мотивирало колегите да се ангажират отблизо с вашия проблем Щом носите поли, значи имате и самочувствие - надявам се да имате и чувство за хумор
Поздрави на всички!
www.zdraveigp.com
www.zdravenforum.com

пъзел
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby пъзел » Mon May 12, 2008 3:02 pm

хаха, благодаря за настроението :)

досега при личния ми лекар бях ходила само веднъж. Тази година ми трябваше болничен и лекарски комисии и т.н., а си нямам и на идея на частно може ли.. въобще, да си призная, от здравната система и как стоят нещата с нея си нямам хал хабер... и не искам да си имам, страх ме е вече :) на всичко останало - гинеколози, мамолози, офталмолози и т.н. профилактични - ходя на частно. Но за един бронхит ... даже не знаех къде се плаща потребителската такса...
а и да ви кажа... от моята история някои действия се развиваха и на частно, аз след една издънка не повтарям :) ама вече ще ги подбирам по рейтинг.. явно така трябва :)))

До Булгарикус - за съжаление, не мога да взема отношение по темата, защото не разбирам, но ще я следя с интерес в другия раздел.

Благодаря на всички отново, нали няма да ми се сърдите, ако след време пак ви попитам нещо:)

пъзел
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

до здравейджипи, моля за съвет

Postby пъзел » Thu May 15, 2008 7:24 pm

Здравейте,

цялата тази ситуация направо ме изкарва извън релси. ходих на контролен преглед за лимфните възли, докторът ми каза, че толкова малки лимфни възли не се биопсират и не ме съветва да го правя. Каза и също, че не можел да ми каже от какво са. най-вероятно са били вследствие на инфекция и са останали 'напипващи се'. но гаранция 100 % нямало, трябвало да се следят и пак трябва да ходя след 1-2 месеца. напълно му вярвам за което.

Въпросът е, че ми каза да си направя снимка на гръдния кош да се видели дали вътрешните са увеличени. аз му казах, че такава съм си правила края на януари и нищо не пише за лимфни възли и той каза 'ок'. сега погледнах това, което е написал рентгенолога и пише: графия лицева рентгенова за белите дробове и сърцето... а в един ценоразпис са отделени рентгенографията на белите дробове от тази на гръдния кош.... да си правя ли нова снимка??
също така пише: 'хилусна хиперволемия, изява на наличен бронхит. Без течност в плевр. кухини. Без данни за пневмоничен процес или друг инфилтративен в белите дробове за момента' - от края на януари е. това е в отговор на 'вероятна диагноза' - Bronchopneumonia sin.
Въпросът ми е - тъй като нямам представа тези лимфни възли къде се намират, може ли да се видят от тази снимка? И ако имаше някакъв проблем с тях, щеше ли да бъде отбелязан или се гледа само белия дроб? Самата снимка я гледаха 4 лекари и всички казваха 'лек бронхит'.

Да си правя ли нова снимка или от тази би се видяло, ако има проблем и би се отбелязало?

Благодаря предварително. Сори, ако въпросът звучи тъпо, моята логика сочи, че всичко трябва да се види на така снимка, поне начина по който я правеха ми се стори стандартен, макар че нямам идея къде се намират въпросните лимфни възли. Но определено нервите ми са малко опънати вече


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 289 guests