Креатин (хранителна добавка) + Креатинин и бъбреци

Форум за запитвания от областта на фитнеса

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
reason
Posts: 14
Joined: Sun Aug 05, 2012 1:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Креатин (хранителна добавка) + Креатинин и бъбреци

Postby reason » Sun Aug 05, 2012 2:05 pm

Чудя се откъде да започна, но като цяло ме интересува как влияе креатинина върху бъбреците. В какъв смисъл е питането? Четох предостатъчно статии за креатинина и че увеличаването му е показател за евентуални проблеми с бъбреците, т.е. че бъбреците евентуално не могат да се справят с отчистването му. Последва излседване за креатининов клиърънс, диализа и т.н. Това ми е ясно. Не ми е ясно, обаче какво става, ако нивото на креатинина се повиши вследствие не на лоша работа на бъбреците, а поради приемането на хранителна добавка креатин монохидрат? Известно е и е доказано, че приемането на креатин монохидрат води до разпадането на част от него в организма до креатинин. Това дори и фирмите за хранителни добавки си го признават. Опасно ли е едно такова изкуствено повишаване на креатинина в организма и ако да по какъв начин по-точно?
Защо е това питане? Много просто:
1) До колкото ми е известно фирмите за хранителни добавки не са задължени както фармацевтичните фирми да подлагат на дългосрочни (10 г., ако не се лъжа) тестове за безопастност на продуктите им.
2) Никъде по опаковките на хранителни добавки като креатин монохидрат или такива съдържащи креатин не е описано, че биха могли да навредят на здравето.
3) До колкото ми е известно до сега са провеждани двугодишни тестове с плъхове, от които уж при активни плъхове нямало проблем. Мен това изобщо не ме успокоява.
4) Преди 3 години приемах креатин монохидрат както е описано на етикета на съответната хранителна добавка, при което след около 2 месеца ми се появиха болки в десния бъбрек. Ходих на лекари, правиха ми изследвания, снимки, но единствено ми предписаха "no spa" (голяма глупост)... Тези болки продължиха около 2 години. Накрая реших да пробвам едно чайче на д-р Ламбрев за бъбреци и да чукна на дърво от година нямам никакви проблеми. Да добавя, че изобщо не водя заседнал начин на живот. От 5 години ходя на фитнес по 5 пъти в седмицата. Така, че варианта за плъховете ми се вижда абсурден.
5) Дразнят ме два факта
- защо не се задължават фирмите производители на хранителни добавки да провеждат по-задълбочени изследвания както фармацевтичните компании преди да си пуснат продуктите на пазара? Защо министерствата на здравеопазването допускат подобни, неизследвани продукти да попадат на пазара?
- толкова ли е трудно при доказано вредно влияние на даден продукт съответната фирма да си понесе санкциите и да бъде принудена да изпише на етикетите си "Продуктът може да бъде опасен за вашето здраве"

Тук задавам само конкретния въпрос - опасен ли е креатинина за бъбреците и ако да има ли някъде, където да се прочете доказателствен материал, клинично доказан?
-

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Креатин (хранителна добавка) + Креатинин и бъбреци

Postby Bulgaricus » Sun Aug 26, 2012 2:13 am

Здравейте!
Хубава тема сте пуснал.
Увеличаването на креатинина е признак за недостатъчна бъбречна функция. Креатининът е отпадъчен продукт, който се отделя при усвояването на креатин. Изброените от Вас възможни последици са в действителност такива, да.
При продължителен прием на креатинова хранителна добавка се повишава и физиологично нивото на креатинин, това е така, да, ако приемът е достатъчно продължителен обаче. При кратки приеми не бива да има такова повишаване. Няма дефиниция за "кратък прием", да кажем до 1-4 седмици.
Креатининовата стойност е само функция на бъбречната дейност. Вие питате, ако промените функцията, дали се променя и дейността. Такава една обратна зависимост няма. НО това не е отговор на въпроса Ви. Вие питате всъщност, дали ако имате повишени стойности пак можете да приемате креатин.
Отговорът може да е само диференциран: какъв е клиърънсът на креатина, какви са плазмените и уринните стойности в продължителен период от време, а не само в едно точково изследване?
Физиологията е следната: повишената стойност показва, че капацитетът на бъбречните клетки да филтрират е изчерпан, т.е. те работят, докато тази стойност е повишена или на свръхкапацитет или са вече увредени. Няма друга възможност. Ако имат свръхкапацитет и не могат да "насмогнат" на скоростта, зададена с храненето или с дейността на мускулите въпросът е друг: колко време тази "игра" може да продължава, без да се стигне до увреждане.
И тук е отговорът: няма правени изследвания, които да са ми известни след колко време средно такова едно затормозяване на бъбречните клетки ще доведе до увреждане. Това зависи от генетиката на бъбрека и на мускулите, а те са строго индивидуални. Т.е. при съмнение важи медицински погледнато: намаляне на приема до връщане на стойността в нормални размери с цел избягване на необратими последици. Няма друг отговор.
1) Да.
2) Това не го пише и на опаковката на солта, но ако изядете 300 грама може да умрете.
3) Това изследване не е приложимо върху хората, забравете го.
4) Как бяха стойностите не сте написал.
5) Хранителната добавка е заместител на храна и има същата правна стойност като храните, затова няма как да се задължат всички производители да правят такива изследвания. Такива мерки не са приложими.
Предупредителен етикет от правна гледна точка не е необходим, защото не се счита, че продуктът е опасен, ако се приема препоръчаната доза. Все пак пише, че тя не бива да се превишава и тя е 2-3 грама на 24 часа.

Моето лично мнение е, че креатинът трябва да добие особен статус и да не се продава на малолетни лица, но това е препоръка, която ще трябва да се приложи и при редица други препарати и никога няма да могат всички да бъдат изброени.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

reason
Posts: 14
Joined: Sun Aug 05, 2012 1:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Креатин (хранителна добавка) + Креатинин и бъбреци

Postby reason » Tue Aug 28, 2012 10:26 am

Благодаря за отговора. Някои неща ми просветнаха. С някои, обаче не съм много съгласен.
Изрично на опаковките на хранителните добавки е изписано, че те НЕ са заместител на хранене, с изключение на само една малка част от тях, които си попадат в графата "Заместител на хранене". Креатина, обаче не попада в тази графа. Според мен тези хранителните добавки би трябвало да имат някакъв среден статут между храните и лекарствата и да поемат контрол както като хранителен продукт така и като лекарство. Това си е мое мнение разбира се. Защо ли? Защото от тоя си нелигитимен статут много производители на хранителни добавки се възползват от липсата на контрол като добавят дори и стероиди, които както знаем са строго забранени и опасни. Небрежността на подобни фирми поставят под въпрос здравето на хората. Това е опасното! Но тук си чешем само езиците.
В моя, конкретен случай не помня какви бяха стойностите. Но със сигурност мога да твърдя, че не съм превишавал дозата описана в опаковката на продукта. Приемах го 2 пъти за по 1 месец с 1 седмица почивка между циклите.
Примера със солта не ми се вижда много на място, защото никой няма да е толкова луд, че да поеме 300 гр. сол. Сещам се и за други абсурдни примери. Една жена, която щяла да пукне от 8 л. Кока-Кола; сеседското дете, което тъкмо навърши 18 г. и от 500 гр. водка я водиха да й промиват стомаха и т.н. На мнение съм, че такъв надпис е задължителен, тъй като от съответната хранителна добавка дори и да не се превишават препоръчителните дози е строго индивидуално дали ще повлияе на здравето или не.
Това, обаче си остава въпрос на тълкуване и защита пред безпристрастен и некорумпиран съд. Аз лично се надявам един ден някой да поеме тоя дълъг и трънлив път и да извоюва правото на потребителите за защита на здраве от собствената им държава.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Креатин (хранителна добавка) + Креатинин и бъбреци

Postby Bulgaricus » Wed Aug 29, 2012 1:40 am

Това го пише само, защото те не съдържат всички необходими за преживяване вещества, а само избрани такива.

Креатиновата добавка е пълноценен заменител на креатина от месото и в дадени географски ширини може да има тази функция, но ние нямаме нужда от креатин само и затова добавката не замества нормалното хранене като цяло, а само негов компонент.

Допълнителен статут е доста неясно, дали е необходим, защото стериодите и сега са забранени, защото са хормони и дали има или няма статут, няма да се промени нищо в днешната ситуация. Нелегалните препарати ще си останат нелегални, но те и при днешните законови изисквания са нелегални, т.е. трябва не промяна, а прилагане на законите. За контрола е отговорен не съдът, а изпълнителната власт.

Примерът със солта си е точно на място, защото можем да кажем, че никой не е луд, че да приеме 300 грама креатин наведнъж по същата логика и затова няма смисъл от по-особен статут за него.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

reason
Posts: 14
Joined: Sun Aug 05, 2012 1:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Креатин (хранителна добавка) + Креатинин и бъбреци

Postby reason » Thu Aug 30, 2012 1:10 pm


Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Креатин (хранителна добавка) + Креатинин и бъбреци

Postby Bulgaricus » Thu Aug 30, 2012 11:57 pm

Здравейте!

Явно не сме се разбрали. Може би трябва да поясня отново.
Виждате, че споменавам креантина, само като "креатинова хранителна добавка" и не съм казвал, че е заместител на храна (поне не пълноценен такъв).
Не съм и изказал твърдение, че става дума за заместител на храна при креатина, а говорих за това, че хранителната добавка има същата ПРАВНА стойност като храните, защото хранителната добавка замества част от витамините, аминокиселините, минералите, мазнините или въглехидратите в зависимост от съдържанието и. Един вид в медицинското право на хранителната добавка се гледа като на "концентрирана част от храната". Затова няма как да се гледа на хранителната добавка като на лекарство. Няма как да се стигне до там, че да се каже, ако на грам прах има еди си колко процента креатин той вече е лекарство, защото креатин има и в рибата и в месото в ниска концентрация.
Уви, тази дискусия сме я водили много пъти в медицинската етика и тя е довела винаги до заключението, че прилагането на настоящите закони е достатъчно и че държавата не може да изземе решението на потребителя какво е нужно и какво не е нужно.
Всъщност няма и много строга дефиниция какво е хранителна добавка и какво е заместител на храна. Научно погледнато дефинициите от части се припокриват, защото една протеинова смес се продава като хранителна добавка, но ако месеци с нея замествате храната и нищо друго не приемате пак ще живеете и то не зле, т.е. да, много хранителни добавки са и едновременно заместители на храна с високо качество, но не са пълноценни такива.
В няколкодневните курсове за фитнес инструктури не се водят научни дискусии и се гледа по един опростен начин на нещата, но дори и всички да са на това мнение, то това не го прави единствената и абсолютна истина.
Ако си осолявате скумрия у дома и слагате пак 500 грама сол. Много хипертоници и от 5 грама повишават кръвното си налягане забележимо.
Не забравяйте, че препоръката за дневен прием се отнася за мнозинството, а не за всеки по отделно. Вие не сте понасяли креатина и не бива да го приемате повече.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

reason
Posts: 14
Joined: Sun Aug 05, 2012 1:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Креатин (хранителна добавка) + Креатинин и бъбреци

Postby reason » Fri Aug 31, 2012 1:34 am

Само да поясня, че що се отнася до света на хранителните добавки и заместителите на хранене са си много строго разделени двете категории. Понятието "протеин" има много значения и доста пъти се използва много некоректно. Във Вашия пример, когато споменавате протеина като заместител на хранене е добре да се знае, че всъщност имате предвид продукт, който съдържа в себе си микс от 3-4 вида протеин, много сериозен и богат аминокиселинен профил, витаминен и минирален комплекс и в същото време е сравнително висок източник на калории идващи от мазнини и въглехидрати. Поради високото му съдържание на белтъци много хора го бъркат с хранителната добавка "Протеин". Единствено и само този продукт, който всъщност се води като отделна категория има основанието да се води за "Заместител на хранене". Във фитнес средите хората са си го нарекли специално "MRP" - Meal Replacemant!
Когато споменаваме, обаче думата "Протеин" не бива да го определяме като заместител на хранене, защото този продукт има ограничен витаминен и минерален комплекс и ниско съдържание на мазнини и въглехидрати. Целта при него е съвсем различна от MRP и той НЕ може да ни послужи, за да заменим някое от храненията ни през деня. Протеиновата смес се продава като добавка и НЕ, човек НЕ може да изкара само с нея в продължение на няколко месеца. Гарантирам Ви, че ако приемате само казеин, суроватъчен или яйчен протеин, дори и да ползвате матрица от тези протеини, без нищо друго, след известно време ще сте си навредили сероизно на здравето.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Креатин (хранителна добавка) + Креатинин и бъбреци

Postby Bulgaricus » Sat Oct 06, 2012 11:07 pm

Протеинът, който дадох за пример няма мазнини или почти няма такива. Калориите идват предимно от въглехидратите и от аминокиселините. Не си служа с термините от фитнес-индустрията, стремя се да говоря на български.
Едно хранене на ден може да се замести и с непълноценен заместител. Това е практика и независимо от категоризацията на продукта, която не е научно възникнала, а маркетингово създадена, ролята на продуктът е да замести храненето, без да претендира за пълноценност.
Прав сте, че една добавка, заместваща храненето и носеща тази абривиатура, трябва да е пълноценна. Друг е и въпросът, дали е смислена, но тази потребност в момента се възпитава усилено в населението.
Като погледнете Almased ще видите добър заместител на храна с преобладаващ протеинен състав, а касеинът и суроватъчният изолат имат съвсем други вкусови качества и предназначение. И все пак не можем да избягаме от разговорната употреба на "протеин" и в случаите, когато една добавка се състои не само от аминокиселини.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Раздел фитнес: хранене, рискове и превенция”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests