Проблем с профилактичния преглед!

Ние питаме, НЗОК отговаря
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Проблем с профилактичния преглед!

Postby fotografa » Tue Mar 28, 2006 12:47 am

Уважаеми пациенти,

Вие имате проблем! И той се нарича профилактичен преглед. Проблем е, защото, ако не се явите според закона за здравето ще трябва да бъдете глобени! Ако се явите, но сте навършили определена възрастова група ще се наложи да ви се направи тест за окултни кръвоизливи (след 3 дни бяла диета) и гинекологичен преглед, за да ви се вземе цитонамазка. А тов не на всеки може да му е много приятно.

Тук е мястото, където ние - вашите семейни лекари ще ви попитаме:
- Как гледате на това?

Пациент на профилактика
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Проблем с профилактичния преглед!

Postby Пациент на профилактика » Tue Mar 28, 2006 8:03 am


румяна_х
Posts: 3
Joined: Mon Apr 03, 2006 4:18 pm
Location: България
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby румяна_х » Mon Apr 03, 2006 5:07 pm


Guest
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Guest » Mon Nov 06, 2006 11:02 pm

Позволявам си да напиша и моето мнение защото трябва да направя този тест за окултни кръвоизливи.
Първо личната ми лекарка така и не ми обясни каква точно е бялата диета. Каза: Картофи, ориз, макарони и бял хляб. А сирене? Мляко? Поне мляко и млечни продукти не може ли да се ядат? Иначе диетата е ужасна - някой от вас опитвал ли е да кара само на картофи и ориз (без никаква подправка даже). Поразрових се из нета и разбрах, че въпросният тест има ниска диагностична стойност - малко ако не си спазил диетата (или пък си изпил един аналгин) - и веднага се получава положителен резултат, а оттам следват вече по-сериозни изследвания и т.н и т.н.

Та, моето мнение - хубаво е да има профилактични прегледи и е редно и ние като пациенти да носим своята отговорност (това относно глобата) обаче и тук по български всичко е измислено тъпо - отнема много време на пациента (аз съм по майчинство в момента, но ако си на работа как ще спазваш тази диета?!) и са включени разни изследвания от които май няма много смисъл (не говоря за цитонамазката, а за окултните кръвоизливи)
Това е - аз не искам да се изследвам и смятам, че не е редно да ме задължават.

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Tue Nov 07, 2006 8:25 pm

Проблемът е финансов, хигиенен и най-важното - проблемът ВРЕМЕ! Първо - ако GP-то ти направи теста, вземе ти цитонамазка, изследва ти урина и кръвна захар, то вече работи на сериозна загуба, защото приходите от профилактичния изобщо не ти покриват разходите по консумативите. Не е тайна, че лабораториите работят с ленти за урина вместо с оргиналните тестове! И как няма да го правят! Касата им плаща по 60 стотинки, а тестът струва около 4 лв. бройката! После как си представяш доктора да бърка лайна! В лабораторията има място и организация. Но се занимават специализирано само с това. Проблемът време - разпитът, прегегледът с кардиограма и измервания и изследването на урина ми отнема около 6 мин. Гинекологичният преглед го удължава с около 4 мин. Кажете обаче как да изследвам и лайна без да се размирише, без да оплескам и къде това място та всичко да е стерилно!? Представете си го и ще видите, че това ще отнеме най-много време. Не му е работа на доктора да бърка лайна. За това си има лаборатория. Дали е необходимо? Статистиката може да го каже. В Япония масово се правят профилактични фиброгастроскопии, което е далеч по-драстично, но пък там страдат най-много от рак на стомаха. Японците го откриват, оперират и хората живеят. А тук някои смятат, че с окултните кръвоизливи някой чиновник се е подмазал на министъра или пък става дума за корупция, защото има фирми,които ще спечелят яко от продажбата на тестове.

Танина
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Танина » Wed Dec 13, 2006 10:34 pm


fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Thu Dec 14, 2006 5:00 pm

В общи линии си права, че джипито е прекалено заето за всички тия работи. Хубаво е да се правят профилактични прегледи от фирмата , но те често стават формално. Според мен не джипито трябва да взима цитонамазка, а медицинската сестра, защото това е проста манипулация. Редно е жените да си ходят на гинеколог, но на джипито ще му платят 4 лв за преглед, а при гинеколога ще трябва да се бръкнат с 15, така че няма кой да се хване на тая въдица. Просто парите на този етап не достигат. Все пак джипито може да лекува някои случаи по същия начин, по който лекува болно гърло без да разкарва пациента до УНГ. Глупаво е да караш насила някой да ходи на преглед под заплаха, че ще го глобят, нито пък хората са длъжни да знаят всички закони, които излизат, но пък всеки трябва да знае, че с неявяване на профилактичен преглед сам си поема отговорността за ненавременно откриване на определени заболявания и не би следвало оттук нататък да ангажира финансово и по друг начин с лечението им здравната система. То си е като да не ходиш редовно на заболекат и като ти окапят зъбите да настояваш да ти прявят импланти.

Nellina
Posts: 43
Joined: Thu Dec 14, 2006 8:02 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Nellina » Thu Dec 14, 2006 9:16 pm

Защо 4 лв за преглед при ОПЛ? Не е ли 1,70? И защо трябва да плащам 15 лв за преглед при гинеколог? Не ми ли се полага направление?
По темата:
Моето GP ми даде направление и гинеколог ми взе цитонамазка. Резултатите от нея ги предадох на GP - то, като естествено преди това гинекологът ми ги разясни. :wink:

Танина
Posts: 74
Joined: Thu Dec 14, 2006 1:48 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Танина » Thu Dec 14, 2006 10:39 pm

И аз така си направих цитото - първо до личната за направление, и после при гинеколог работещ със здравната каса. Той ми написа пък друго направление, с което ходих до лабораторията да занеса за изследване стъкалцата. Общо 3,20 за двете направления.

В София пък като бях, в гинекологичния кабинет извършваха безплатни профилактични прегледи октомври месец. Без направление. Това е хубаво, но май трябва да им се дава повече гластност на тези профилактики, защото малко хора разбират за тях - ако ти се наложи да идеш до болницата по някаква друга причина и тогава да видиш, че на вратата има залепена бележка. Така си е.

Не съм съгласна с това медицинската сестра да взима цитото, нито джипито, защото все пак се предполага, че ако ти я вземе опитен гинеколог, той ще види ако има някакъв друг проблем там долу. Я бактерийки, я някоя раничка за изгаряне и т.н. А и без това повечето жени поне веднъж годишно посещаваме гинеколог, по един или друг повод, не виждам какъв е проблема те да си ги правят тези изследвания. И то дори без направление от личния лекар.

Мен лично това много ме дразни, че за всяко нещо трябва да ида първо при личната, да си искам направление, че после да ходя при друг лекар. Поне два дена разкарване и чакане се получават. И цялото това нещо го правя само за да не плащам на частно, не че някаква консултация ще искам от нея :roll:


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Национална здравноосигурителна каса”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 131 guests