Право на живот

Ние питаме, НЗОК отговаря
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Имат ли право хронично болните да напускат пределите на България?

Да
1
100%
Не
0
No votes
Нека си плаща кат поп щом ще ходи в чужбина. Добре че не съм хронично болен! Запазвам си правото на промяна на мнението ако стана хронично болен!!!
0
No votes
 
Total votes: 1

lion
Posts: 103
Joined: Tue Mar 28, 2006 2:22 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Право на живот

Postby lion » Sat Feb 09, 2008 2:12 pm

Не смятам, че темата е точно за този форум. Касае се за нещо което не ме загяга лично, а ме е дразнело винаги когато стане въпрос за това (като трън забит на неудобно място). Та на въпроса :
Какво става когато един диабетик (или друг хронично болен) реши да напусне страната за повече от един месец (два-три месеца например)?
НЗОК, която е призвана да защитава интересите на пациентите от "злите" доктори и фармацевти, има готов отговор на този въпрос, който сме чели многократно на сайта на "касата" в рубриката "Въпроси и отговори" :
"На основание т.348 от Решение № РД-УС-04-127 от 27.12.2007г. на Управителния съвет на НЗОК, публикувано в ДВ бр.5 от 16.01.2008г., НЗОК заплаща напълно или частично лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение на територията на страната – т.е. в България. ".
Демек - извън страната се спасявай сам!!!
То това тяхото не било форум, а "рубрика в помощ на пациента" - и за това имали право на цензура над "неудобните" въпросите които не им се харесват. Поставих същия въпрос току що и на техния сайт, па да видим дали ще го публикуват и как ще отговорят.
Нямам юридическо образование, но не смятате ли, че т.348 от въпросното решение на НЗОК нарушава чл.52 ал.1, ал.2 и ал.3 от Конституцията на РБ гарантиращи достъпа до медицинска помощ на българските граждани. В тази връзка това решение не нарушава ли чл.35 ал.1 от Конституцията за свободата на придвижване и чл.28 за правото на живот на българските граждани. И не трябва ли някои държавни институции да се самосезират във връзка с гореизложеното и на основание на чл.25 ал.5 и чл.26 ал.1, които гарантират закрилата на българските граждани където и да се намират.
А къде им са прословутите пациентски организации на пациентите. Те май им се чува гласа само когато става въпрос за програми по линия на ЕU и трябва да се усвоят (присвоят) едни пари (и то какви).

ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Postby ptomoff » Sat Feb 09, 2008 11:14 pm

Мисля, че здравната карта точно за това се грижи, да получаваш същото или еквивалентно здравеопазване в чужбина. Е, може и да не съм прав.

lion
Posts: 103
Joined: Tue Mar 28, 2006 2:22 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby lion » Mon Feb 11, 2008 2:56 pm

За съжаление - не си прав. Европейската здравна карта покрива спешна и неотложна медицинска помощ, за каквато не се смята лечението на хронично болните.
А поредното доказателство за това че НЗОК нарушава Конституцията на РБ е отказа им да публикуват въпроса ми на сайта си (поне до сега не се е случило и вероятно няма да се появи), защото не знаят как да отговорят - освен че нарушават Конституцията.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Национална здравноосигурителна каса”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests