Заплащам ли потребителска такса след като съм студент?

Ние питаме, НЗОК отговаря
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
skarabeq
Posts: 2
Joined: Fri Feb 08, 2008 9:05 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Заплащам ли потребителска такса след като съм студент?

Postby skarabeq » Fri Feb 08, 2008 9:11 pm


ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Postby ptomoff » Sat Feb 09, 2008 11:15 pm

Студентите редовно обучение държавна поръчка не са освободени от плащане на потребителска такса. На тях държавата поема само здравните осигуровки.

Ванката
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

право

Postby Ванката » Fri Jul 03, 2009 7:35 pm

Не подлежат на потребителска такса лица до 18 годишна възраст, както и учащи се, включително и студенти редовно обучение, държавна поръчка!

Herbaliser
Posts: 3
Joined: Sat Jul 11, 2009 3:51 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Herbaliser » Sat Jul 11, 2009 7:28 pm

И последно?!

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Wed Jul 15, 2009 11:00 pm

Според мен заплащат, но лекарят би трябвало да усети кога студентът е затруднен материално и да направи жест. Аз гледам да толерирам студентите.

Rose Byrne
Posts: 75
Joined: Mon Aug 24, 2009 6:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Rose Byrne » Mon Aug 24, 2009 10:03 pm


ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Postby ptomoff » Mon Aug 24, 2009 11:00 pm


Rose Byrne
Posts: 75
Joined: Mon Aug 24, 2009 6:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Rose Byrne » Tue Aug 25, 2009 5:42 pm


ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Postby ptomoff » Tue Aug 25, 2009 11:07 pm


Rose Byrne
Posts: 75
Joined: Mon Aug 24, 2009 6:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Rose Byrne » Wed Aug 26, 2009 7:27 pm

Потребителска такса

На 16 януари 2009 година в бр. 4 на „Държавен вестник” е обнародвано Постановление № 1 от 10 януари 2009 г. на Министерския съвет - за определяне на нов размер на минималната работна заплата за страната.

С член единствен на ПМС № 1 Министерският съвет постанови: определя от 1 януари 2009 година нов размер на минималната месечна работна заплата за страната от 240 лева.

В съответствие с това постановление на МС, и в изпълнение на чл.37, ал.1. от Закона за здравното осигуряване – размерът на потребителската такса за посещение при лекар и зъболекар се променя на 2.40 лв., запазва се относителният дял на ПТ - 1% от МРЗ; съответно за всеки ден болнично лечение сумата е вече 4.80 лв. (2% от МРЗ), но за не повече от 10 дни годишно.

Лицата, навършили 60 години (за жените) и 63 години (за мъжете), заплащат сумата от 1 лв. при посещение на лекар и зъболекар, а в болнично заведение 4.80 лв. дневно, до 10 дни годишно. Намаленият размер на ПТ за възрастните хора при ползване на медицински и дентални услуги в извънболничната помощ бе въведен с промяна на чл. 37 от ЗЗО, обнародвана в ДВ бр. 37 от 08.04.2008 и влезе в сила от 01.07.2008 г.

Лекарят, лекарят по дентална медицина или лечебното заведение издават на здравноосигурените лица документ за заплатените суми за потребителска такса.





Потребителска такса за медицинска и дентална помощ

(информационен пакет)



Задължително здравноосигурните лица /ЗЗОЛ/ заплащат при всяко посещение при личния лекар, лекаря специалист в извънболничната помощ и зъболекаря потребителска такса /ПТ/ в размер на 1% от минималната работна заплата (съгласно чл. 37, ал1, т.1. от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/). Съгласно допълнение на чл. 37, ал.1, т.1 (ДВ бр. 37 от 08.04.2008), от 01.07.2008 лицата, навършили 60 години за жените и 63 години за мъжете, заплащат сумата от 1 лв. (намалението не важи за болничните заведения).

За всеки ден болнично лечение се заплаща ПТ в размер на 2% от минималната работна заплата. Ако ЗЗОЛ се лекува в болница повече от 10 дни в рамките на една година, не заплаща ПТ за престоя след десетия ден.

Съгласно чл.135 от НРД-2006, за извършване на изследвания, назначени от личния лекар, лекаря специалист или зъболекаря, в лабораторията се заплаща такса за вземане на биологичен материал (сумата не може да бъде по-висока от 2 лв. за едно посещение в лабораторията, независимо от броя на изследванията) или потребителска такса.От заплащане за таксата за вземане на биологичен материал се освобождават лицата без доходи, настанени в домове за деца и юноши, домове за деца от предучилищна възраст и домове за социални грижи.

Потребителска такса се заплаща за оказана медицинска и дентална помощ (съгласно чл. 37, ал.2 от ЗЗО):

 Преглед

 Поставяне на диагноза

 Издаване на направление за консултация или за изследвания - след преглед

 Назначаване на медикаментозно лечение (изписване на рецепта) - след преглед

 Възстановителни процедури

 Изследвания

 Лечение

 Профилактични дейности

Лекарят, стоматологът или здравното заведение издават на пациента документ за заплатените като потребителска такса суми.

Съгласно чл. 37, ал.3 от ЗЗО потребителска такса за оказана извънболнична и болнична медицинска и зъболекаря помощ не заплащат:

Деца до 18-годишна възраст до завършване на образованието си (редовна форма на обучение); Неработещи членове на семейството, регистрирани в Бюрото по труда, независимо дали получават обезщетение.
Военнослужещи на наборна военна служба
Пострадали при/или по време на отбраната на страната
Ветерани от войните, военноинвалиди
Задържани под стража или лишени от свобода
Социално слаби, получаващи помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане; лица, настанени в домове по чл.36, ал.3, т.1 от същия правилник
Граждани без доходи, настанени в домове за социални грижи
Пациенти със злокачествени новообразувания
Медицински специалисти (завършили медицински училища, независимо дали са пенсионирани);
Лица със заболявания, определени по списък в Националния рамков договор – разписани в приложение №14 от НРД-2006, където са упоменати международния код на болестите и необходимостта от свидетелство за инвалидност при някои от тях – тук попадат диагнози от различни групи заболявания и състояния ...

С цялото ми уважение, но за 2,40лв не бих заблудила пациентите! Поздрави!

ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Postby ptomoff » Wed Aug 26, 2009 11:24 pm

Именно, ти си го написала:

Деца до 18-годишна възраст до завършване на образованието си (редовна форма на обучение);

Думичка не се споменава за 25, 26 или друга възраст.

Има едно неразбиране за студентите. Както писах в по предните постове, университетите поемат здравните вноски 6% от МРЗ, но това не освобождава студентите от потребителска такса и в закона ясно е записано освободени са САМО ДЕЦА до 18 годишна възраст и то само до завършване на образованието. Което значи, че ако прекъснат учението си на 15 години, то СЛЕДВА да плащат потребителска такса.

Аз не съм лекар, но държа лекарите да си получават потребителската такса, както повелява законът. Както държа на това да бъда обслужен при лекаря, когато го посетя.

Така че, няма заблуди, има неразбиране. Иди при всеки адвокат (който не работи за НЗОК, разбира се :)), плати си консултация от 50 лева и ще видиш, че съм прав.

Rose Byrne
Posts: 75
Joined: Mon Aug 24, 2009 6:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Rose Byrne » Thu Aug 27, 2009 6:12 pm

Абсолютно! Написах го, защото информацията си противоречи. Поне на 3-4 места намерих абсолютно противоположности относно заплащането на студентите.Дори в официалния сайт на НЗОК, където е изнесена историята на НЗОК пише, че студентите се освобождават. Интересното е, че същото пише и в списъка на вратата на кабинета ми, а той ми е даден от РЗОК. На запитвания към РЗОК и НЗОК он-лайн, винаги отговарят, че студентите са освободени.
Въобще параграф 22! Но както споделих за 2,40лв не бих заблудила пациент. Аз лично ако не съм сигурна, предпочитам да не вземам такси!
Лека и спокойна вечер!

ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Postby ptomoff » Thu Aug 27, 2009 11:39 pm


lion
Posts: 103
Joined: Tue Mar 28, 2006 2:22 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby lion » Fri Oct 16, 2009 6:43 pm

Няма никакъв Параграф 22. В закона ясно е казано, само дето някои хора не четат закони, защото смятат че са над законодателната власт. А мислят така защото са оставени без никакъв контрол (или почти), а са им дадени функции да контролират като надзиратели работата на няколко хиляди лекари.

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Sun Oct 18, 2009 10:15 pm

Законът е за да се спазва! Щом така гласи закона, то нека го спазваме. Не ми харесва някой да ми тропосва задълженията на социалното министерство, но законите са за да се спазват.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Национална здравноосигурителна каса”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests